eLamcafe Hoşgeldiniz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

eLamcafe Hoşgeldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri

Sayfaya git : Önceki  1, 2
YazarMesaj
eLam
Genel SorumLu
 Genel SorumLu
eLam

Kadın Mesaj Sayısı : 190

Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri   Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri - Sayfa 2 Icon_minitimePerş. Mayıs 20, 2010 9:05 am

Konunun ilk mesajı :

ABANT İZZET BAYSAL

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1992
Rektör: Prof. Dr. Nihat Bilgen
İletişim bilgileri:Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gölköy kampüsü 14280 Bolu
Tel: 0 374 253 45 11
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 6
Enstitü: 3
YO: 5
MYO: 6
Öğrenci sayısı: 9373
Akademik personel: 527

Rektör Prof. Dr. Nihat Bilgen; "Üniversitemiz demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin yıkılmaz kalelerinden birisidir. Akademik kadromuz bilimde ve eğitimde iddialıdır." Abant İzzet Baysal Üniversitesi, özellikle İzzet Baysal Vakfı'nın desteğiyle kısa sürede büyük gelişme gösteren bir üniversitemiz. Yaşıtlarından biraz daha önde olan üniversite, bulunduğu yörenin güzelliği ile de oldukça şanslı.
Üniversitenin sağlık hizmetlerini sağlık merkezi karşılıyor. Merkezde 5 doktor, 1 diş hekimi, 1 laborant, 1 psikolog, 8 hemşire, 1 sağlık memuru görev yapıyor. Merkezde 24 saat sağlık hizmeti veriliyor.
Üniversitenin İzzet Baysal Kampüsü, şehir merkezine 12 km. uzaklıkta bulunuyor. Ulaşım halk otobüsleriyle sağlanıyor. Araçlar şehir merkezinden 15 dakika aralıklarla kalkıyor. Üniversite bünyesinde 24 ayrı öğrenci topluluğu, kültür, sanat ve bilim dallarında çeşitli faaliyetlerde bulunuyor. Üniversite bünyesindeki tüm öğrenci topluluklarının faaliyetleri, danışman öğretim elemanları tarafından koordine ediliyor. İzzet Baysal kampüsünde bulunan çok maksatlı kültür merkezinde 514 kieşilik ve 208 kişilik iki salonda sempozyum, panel, konerans gibi etkinlikler yapılıyor.
Merkez kütüphanesinde 35 bine yakın kitap bulunuyor. Kütüphanede kurulan 10 terminalli bilgisayar sistemi ile kütüphanede bulunan yayınlara içerden ve dışarıdan ulaşmak mümkün duruma getirildi.

BARINMA:
Şehir merkezinde 12 km. uzaklıkta bulunan üniversiteye kaydolan öğrencilerin yaklaşık yüzde 90'ı Bolu dışı illerden geldiği için İzzet Baysal Vakfı'nın desteği ile 800 kız, 1400 erkek kapasiteli 5 öğrenci yurdu hizmet veriyor. Düzce, Akçakoca ve Gerede ilçelerindeki kampüslerde de Yurt- Kur'a bağlı yeterli sayıda yurtlar bulunuyor.

BURSLAR
Üniversitenin devletin katkıları dışında kurumlaşmasına yönelik destek. öncelikle İzzet Baysal Vakfı tarafınrdan yapılıyor. Vakıf üniversitenin 4 yıllık bölümlerine ilk sırada en yüksek puanla giren bölüm birincilerine bu bölümlerdeki birincilerden sonra gelen en yüksek puanlı Bolulu birer öğrenciye ve ayrıca maddi desteğe ihtiyaç duyan ve potansiyeli olan Bolulu öğrencilere karşılıksız bur veriyor. Ayrıca her yıl fakülte ve yüksekokulları ilk üç sırada bitiren öğrenciler vakıf tarafından ödüllendiriliyor. Sosyal ve kültürel faaliyetlerde dereceye giren öğrencilere de vakıf tarafından teşvik ödülü veriliyor. Her yıl 200'ü aşkın öğrenciye 9 ay süreyle burs imkanı sağlanıyor

YazarMesaj
eLam
Genel SorumLu
 Genel SorumLu
eLam

MesajKonu: Geri: Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri   Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri - Sayfa 2 Icon_minitimePerş. Mayıs 20, 2010 9:14 am

HALİÇ ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1998
Rektör: Prof. Dr. Ahmet Yüksel
İletişim bilgileri: Molla Gürani Cd. No: 16/ 18 Fındıkzade-İstanbul
Tel: 0 216 621 37 05
Faks: 0 216 621 37 03
Öğrenim dili: İngilizce
Türü: Vakıf

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 3
YO: 2

Rektör Prof. Dr. Ahmet Yüksel; "Sevgili gençler Haliç üniversitesi fakülte ve öğretim üyeleriyle bilgi toplumunun ve gelişen teknolojinin tüm olanaklarını, sizlerin çağdaş bilim ve teknolojiyi benimsemiş, eğitilmiş insanlar olarak yetişmeniz için hizmetinizde olacaktır"
Haliç Üniversitesi Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı tarafından kurulan bir vakıf üniversitesidir. Geçmiş yıllarda çeşitli yüksek eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan üniversite binası, şehrin merkezinde bulunuyor. Üniversitenin, 150 öğrenci oturma kapasiteli 4 bin İngilizce ve Türkçe kitabı bulunan, internet bağlantılı kütüphanesi, 25 kişilik interaktif sistemle kurulmuş dil laboratuvarı, Networke bağlı 2 bilgisayar laboratuvarı bulunuyor.
Haliç Üniversitesi'nde sosyal ve kültürel aktiviteler öğrenci kulüpleri aracılığıyla yapılıyor. Bunun için öğrencilerden kayıtta alınan belirli bir ücret öğrenci kulüplerine aktarılıyor. Üniversitede, Atatürkçü Düşünce Kulübü, spor, müzik, bilim, briç, yelken, satranç kulüpleri bulunuyor.
Üniversite içinde yer alan öğrenci yurdu 60 yataklı olduğu için ancak taşradan gelen öğrencilere hizmet veriyor. Üniversite bünyesindeki revirde iki hemşire ve bir doktor sürekli hizmet veriyor. Öğrencilerin ayakta muayene ve laboratuvar ihtiyaçları ücretsiz karşılanıyor

HARRAN ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. Uğur Büyükburç
İletişim bilgileri: Harran Üniversitesi Şanlıurfa
Tel: 0 414 312 84 56
Faks: 0 414 314 69 84

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 7
YO: 11
Öğrenci sayısı: 6210

Üniversite Şanlıurfa il merkezi ve çeşitli ilçelerde bulunuyor. Üniversitenin kendisine ait yurdu yok. Eyyubiye kampüsünde Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait 782 kişi kapasiteli yurt, şehirde de çok sayıda dernek ve vakıf yurdu bulunuyor. Üniversitenin bilgi işlem merkezi 1994 yılında kuruldu ve internet ağına bağlandı. Bu merkez öğrencilerin bilgilerini arttırıyor ve üniversiteye bilgisayar hizmeti veriyor.
Rektörlüğe bağlı olarak kurulan Mediko Sosyal Merkezi'nde 2 pratisyen doktor, 3 diş doktoru, 1 laborant, 4 sağlık görevlisinden oluşan personel hizmet veriyor. Diş polikliniğinde tam teşekküllü diş ünitesi bulunuyor.
eLam
Genel SorumLu
 Genel SorumLu
eLam

MesajKonu: Geri: Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri   Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri - Sayfa 2 Icon_minitimePerş. Mayıs 20, 2010 9:14 am

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1975
Rektör: Prof. Dr. Ömer Şarlak
İletişim bilgileri: İnönü Üniversitesi Malatya
Tel: 0 422 341 00 10
Faks: 0 422 341 00 39

AKADEMİK PROFİL:
MYO: 13
Öğrenci sayısı: 13.000
Akademik personel: 841

Rektör Prof. Dr. Ömer Şarlak: "Üniversitemiz eğitim ve öğretim için gerekli akademik, idari kadrolarını ve diğer imkanlarını hızla tamamlama gayreti ve çalışması içinde olan bir üniversitedir. Bugün bazı eksikliklere rağmen üniversitemiz, her kademede çalışan personelimizin yorulmaz çalışkanlığı dürüst ve idealist çabaları ile pek çok konuda gelişmiş üniversitelerle yarışabilecek düzeye ulaşmıştır." 1975 yılında kurulan İnönü Üniversitesi'nde öğrenciyi başarıya teşvik büyük önem taşıyor. İnönü Üniversitesi'nin fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarını birinci, ikinci ve ücüncü olarak bitiren öğrencilere her yıl üniversitenin düzenlediği mezuniyet törenlerinde İnönü Üniversitesi Vakfı tarafından takdir belgesi ile başarı ödülleri veriliyor.
Fakülte ve yüksekokullarda eğitim- öğretimin düzenli bir biçimde yürütülmesi ve koordinasyonu için her öğrenciye üniversiteye girişinden itibaren üniversite ile ilişkisi kesilene kadar geçen süre için bir danışman görevlendiriliyor.
Üniversite kütüphanesinde 32 bin 422 cilt kitap bulunuyor. Ayrıca 7'si Türkçe, 76 İngilizce olmak üzere 83 adet abone olunan süreli yayın bulunuyor.
Üniversiteye şehirden ulaşım belediye otobüsleri ve minibüslerle sağlanıyor.

SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLER
Üniversitede, sinema, tiyatro, çevre, havacılık kolu bulunuyor. Üniversite ve üniversite dışı düzenlenen kültürel etkinlikler hakkında duyurular yapılıyor öğrencilerin katılımı için olanak sağlanıyor. Spora ilgi duyan öğrenciler için Malatya Meslek Yüksekokulu içinde bulunan kapalı spor salonu ve kampüs alanında bulunan basketbol voleybol ve tenis kortu açık sahalarından yararlanılıyor.

BURSLAR:
İnönü Üniversitesi'nin fakülte ve iki yıllık yüksekokullarına bağlı bölümlere her yıl kayıt yaptıran öğrencilerden;
Malatya merkez ve ilçelerinde doğup halen buraların nüfusuna kayıtlı bulunanlar arasında ÖSYM'de ilk 1000 öğrenci arasında olup üniversiteye giren öğrencilere, her akademik takvim yılı sonunda bölüm birinci olana İnönü Üniversitesi Vakfı tarafından başarıyı teşvik bursu veriliyor. Maddi desteğe muhtaç başarılı öğrencilerden her yıl vakıf tarafından tespit edilen sayıda burs veriliyor. Sınıfını başarılı ile geçen öğrencilerin bursları normal öğrenim sürelerinin sonuna kadar devam eder. İnönü Üniversitesi'ne bağlı enstitülere kayıtlı araştırma görevlilerinin her dönem yatırdıkları harç katkısının tamamı veya bir kısmı vakıf tarafından ödeniyor.
eLam
Genel SorumLu
 Genel SorumLu
eLam

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1453
Rektör: Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu
İletişim bilgileri: İstanbul Üniversitesi Beyazıt- İstanbul
Tel: 0 212 513 41 87
Faks: 0 212 520 54 73

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 1 (2 yıl), 16 (4 yıllık)
Bölüm: 30 (2 yıl), 75 (4 yıllık)
Enstitü: 12
YO: 7
Öğrenci sayısı: 73.000
Akademik personel: 5.200

Tarihçe:
1453 yılında İstanbul'un fethiyle birlikte yükseköğretim niteliğinde Fatih medreseleri kuruldu. Bu medreselerde felsefe, coğrafya, tıp eğitimi de yapılıyordu. Fatih medreseleri dini konuların yanısıra bu konularla ilgili de eğitim yaptıklarından ve zaman içinde gösterdikleri gelişmeden ötürü İstanbul Üniversitesi'nin temelini oluşturan nitelikler taşıyan yükseköğretim kurumları idi.
Fotoğraflarda, filmlerde sıkça gördüğümüz bu nedenle de pek çoğumuzun üniversite denildiğinde aklına gelen ilk isim olan İstanbul Üniversitesi, bu özelliklerinin yanında Türkiye'nin en büyük üniversitesi olma özelliğini de taşıyor. İstanbul'un pek çok yerine yayılmış binaları, birkaç üniversitenin barındırabileceği kadar öğrencisiyle mega bir üniversite olan İstanbul Üniversitesi'nin ne yazık ki bu özellikleri, eğitim öğretimin istenilen düzeyde verilmesini engelliyor.
Evet öğrenci sayısının her yıl artması, sosyal etkinliklerden eğitim öğretime kadar pek çok alanda sorunlar çıkmasına neden oluyor. Kalabalık sınıflar, öğretim üyesi öğrenci ilişkilerinin yetersizliği, kültür sanat etkinliklerinden tüm öğrencilerin faydalanamaması bu sorunlardan bir kaçı. İstanbul Üniversitesi, üniversite sınavına giren hemen her öğrencinin tercihleri arasında yer alıyor. Köklü bir üniversite olması, adayların üniversite tercihleri arasında bulunmasında önemli bir etken oluşturuyor. Tarihi büyük kapı, içeri girdiğinizde İstanbul'un boğucu havasının tamamen zıddı, tertemiz bir hava ilk bakışta öğrencileri etkilemeye yetiyor.
İstanbul Üniversitesi öğrenci yönünden olduğu kadar öğretim elemanı yönünden de zengin bir üniversite. Yeni açılan pek çok üniversiteye öğretim üyesi yetiştiren İstanbul Üniversitesi'nin kadrosu, büyük oranda vakıf üniversitelerinin de çekirdeğini oluşturuyor.

SOSYAL ETKİNLİKLER
İstanbul Üniversitesi'nin daha önce de belirttiğimiz gibi öğrenci sayısının oldukça yüksek oluşu tüm öğrencilerin sosyal etkinliklerden yararlanmasını zorlaştırıyor. Basketbol, voleybol, masa tenisi, yüzme gibi 250'ye yakın öğrenci kulübü bulunuyor. Ne yazıkki İstanbul Üniversitesi öğrenci sayısının 80 binlere ulaşması nedeniyle sosyal aktivitelerle değil, hemen her yıl öğrenci olaylarıyla gündeme geliyor.

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ
KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 07. 06. 1996
Rektör: Prof. Dr. İlter Turan
İletişim bilgileri: Büyükdere cad. Maslak Meydanı No. 39 İstanbul
Tel: 0 212 216 22 22
Faks: 0 212 216 24 00

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 4
Bölüm: 16
YO: 1
Öğrenci sayısı: 3800
Akademik personel:

Rektör Prof. Dr. İlter Turan: "Geleceğinizi çok yakından etkileyecek önemli bir karar öncesinde sizleri İstanbul Bilgi Üniversitesi'ni daha yakından tanımaya davet ediyorum. Bizi tanıdıkça , bizi daha da yakından tanımak isteyeceğinize güveniyorum"
Tarihçe:
İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin temeli 1994 yılında ISIS olarak atıldı. Ancak yasaların bu tür eğitim kurumlarına izin vermemesi üzerine 1996 yılında vakıflaşarak İstanbul Bilgi Üniversitesi kuruldu.
İstanbul Bilgi Üniversitesi ISIS olarak kurulduğu yıllarda korsan olarak nitelendirilmiş ve yasal olmadığı gerekçesiyle tepkilere neden olmuştu. Bunun üzerine bir vakıf üniversitesi olan İstanbul Bilgi Üniversitesi kuruldu. Bilgi Üniversitesi ilk olarak devlet üniversitelerinde tanınmış pek çok simayı kadrosuna dahil etmekle dikkat çekti. Konusunda uzman olan ve büyük üniversitelerimizden ayrılan bazı öğretim üyeleri Bilgi Üniversitesi'ne geçtiler. Bugün pek çok üniversite, şehir merkezlerinden uzakta, kampüs alanları içinde bulunmayı seçerken, Bilgi Üniversitesi belirli bir kampüs alanı içinde bulunmuyor. Şehir merkezlerinde yer alan binalarda eğitim öğretim yapılıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi'ni, ön lisans, lisans ve yüksek lisans programlarında eğitim dili İngiliizce. Tüm fakültelerde Türk Dili, Atatürk İlkeleri dersleri ile Hukuk Fakültesi'nde Türk Hukuku ve mevzuatına ilişkin dersler Türkçe yapılıyor. Tüm programlarda derslere devam zorunluluğu bulunuyor. Sınıf geçme sisteminin uygulandığı üniversitede sınav sonuçlarının yanısıra sınıf için çalışmalar ve derse katılım puanlarıyla notlar birlikte değerlendiriliyor.
Üniversitenin eğitim programı, altyapısı, teknik donanımı, öğrenci ve öğretim üyelerinin profili ile diğer akademik, idari standartları Avrupa üniversitelerinin akademisyenlerinden oluşan bir kurul tarafından değerlendiriliyor.
Akademik Destek Programı bulunan Bilgi Üniversitesi'nde öğrenciye ilk yıllarında akademik konularda destek sağlanıyor ve ilerleyen yıllarda mesleki tercihleri basımından yol gösterici olunması amaçlanıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde giriş kapısından itibaren kampüsün içindeki tüm mekanlar, bedensel engelli öğrencilere rahat hareket olanağı sağlayan bir alt yapı taşıyor. Bedensel engelliler asansörleri rahatça kullanabiliyorlar ve üniversite içinde tekerlekli sandalyelerle girilebilen özel tasarlanmış tuvaletler bulunuyor.

SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER
Bilgi Üniversitesinde basketbol, voleybol, futbol, aerobik, masa tenisi sporları için spor kompleksi bulunuyor. Üniversitedeki müzik sınıflar dışında günlük yaşama her yerde eşlik ediyor. 230 koltuk kapasiteli salonu haftanın her günü sinematek işlevi görüyor. Yalnız öğrencilere değil, İstanbullu sinamaseverlere hizmet veriliyor.
Snowboard - Kayak Kulübü'nde, kış sporlarına ilgi duyan öğrenciler biraraya gelerek diğer öğrencileri de kapsayacak şekilde kayak ve kar merkezlerine çeşitli turlar düzenliyorlar. Rock kültürünü tanıtmak ve birikimlerini paylaşmak amacıyla Rocksever gençlerin kurduğu Rock kulübü ise üniversite bünyesinde şenlik ve festivallerde konserler veriyor.
Sualtı dünyasını keşfetmeyi ve korumayı amaçlayan öğrencilerin kurduğu Sualtı Topluluğu, sualtı sporlarına ilgi duyan öğrenciler için eğitim çalışmaları yapıyor ve dalış tekniklerini öğreten dalışlar düzenliyor.
Alternatif Fikir Platformu ise her türlü görüşün konuşulup tartışılabildiği ortam yaratmayı hedefleyen öğrencilerin kurduğu bir kulüp özelliğini taşıyor.

ULAŞIM:
Kampüs binası Şişli Kuştepe'de bulunuyor. kentiçi ulaşım ağının ana merkezlerinden Mecidiyeköy ile üniversite arasında 15 dakikada bir karşılıklı ve ücretsiz minibüs seferi yapılıyor. Üniversite'den yürüyerek şişli 20, Mecidiyeköy 10 dakika uzaklıkta bulunuyor. Kadıköy, Bostancı, Bakırköy, Ataköy, taksim, Sarıyer gibi kentin belli başlı merkezlerine otobüsle öğrenci servisi yapılıyor.

BURSLAR:
İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde burs yönetmeliği çerçevesinde çeşitli burs olanakları sunuluyor. ÖSYS kapsamındaki burslar dışında Bilgi Üniversitesi'nde lisans birinci sınıfı yüksek ortalamayla tamamlayan sınırlı sayıda öğrenciye, karşılıklı burs, başarı bursu, spor bursu immkanları sağlanıyor. Öğrenciler, öğrenimlerini başarıyla devam ettirdikleri takdirde bursları da devam ediyor.

BARINMA:
Bilgi Üniversitesi'nin kız ve rekkek yurtları bulunuyor. Yurtlardan kampüse düzenli aralıklarla servisler kalkıyor. Bilgi Üniversitesi'nde öğrencilere sürekli sağlık hizmeti veren bir revir bulunuyor. Ayrıca yakın bir hastane ile yapılan özel anlaşmalar sonucu tüm öğrenciler sağlık hizmetlerinden öncelikli ve indirimli olarak yararlanıyorlar.
eLam
Genel SorumLu
 Genel SorumLu
eLam

MesajKonu: Geri: Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri   Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri - Sayfa 2 Icon_minitimePerş. Mayıs 20, 2010 9:15 am

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. Gülsün Sağlamer
İletişim bilgileri: Ayazağa Kampüsü Maslak-İstanbul
Tel: 0 212 285 30 30

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 11
Enstitü: 5
MYO: 1
Öğrenci sayısı: 20.800
Akademik personel: 1800

Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden birisi olan İstanbul Teknik Üniversitesi, Ayazağa, Gümüşsuyu, Maçka, Taşkışla ve Tuzla kampüslerinde eğitim öğretimini sürdürüyor. Pek çok üniversitenin kurulmasında ve gelişmesinde öğretim kadrosuyla önemli görevler üstlenen İTÜ, Türkiye Cumhuriyeti'ni yöneten pek çok isimleri yetiştirdi. Eğitim öğretim dili Türkçe olan İTÜ'de zorunlu İngilizce hazırlık sınıfı ve öğretim planındaki derslerin yüzde 30'unun İngilizce alınması uygulaması bulunuyor.
Tüm dersleri en az 3.00 başarı ortalaması ile tamamlamış öğrenciler danışmanlarının onayı ile 3. yarıyılın başından bir ay önce Çiftanadal programı için hem kendi fakültelerine hem de ikinci anadal olarak seçtikleri programın bulunduğu fakülteye başvurabiliyorlar. Çift anadal programında başarılı olan öğrenciler her iki daldan lisans diploması alarak mezun olabiliyorlar.
Üniversitede çok sayıda öğrenci kulübü bulunuyor. Öğrenciler hem sosyal hem de kültürel alanlarda çok çeşitli alternatiflere sahipler.
İTÜ'nün Ayazağa ve Gümüşsuyu'nda yurtları bulunuyor. İTÜ yurtları; Ayazağa Gölet yurtları, Ayazağa Vadi yurtları, Ayazağa Erkek Öğrenci yurdu, kız öğrenci yurdu, Ayazağa Verda Üründül kız öğrenci yurdu, Gümüşsuyu erkek öğrenci yurdu, Gümüşsuyu kız öğrenci yurdu.

BURSLAR:
İTÜ öğrencilerini İTÜ rektörlüğü, İTÜ Geliştirme Vakfı, İTÜ Mezunlar Derneği, özel kurum, kuruluş ve kişiler tarafından verilen burs ve ödüllerle destekliyor. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde 4 çeşit burs bulunuyor. A tipi, B tipi, C tipi ve T tipi burslarla çok sayıda öğrenciye burs sağlanıyor.
eLam
Genel SorumLu
 Genel SorumLu
eLam

MesajKonu: Geri: Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri   Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri - Sayfa 2 Icon_minitimePerş. Mayıs 20, 2010 9:15 am

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. Semra Ülkü
İletişim bilgileri: Gaziosmanpaşa Blv. No: 16 Çankaya-İzmir
Tel: 0 232 441 97 00
Faks: 0 232 441 95 96

AKADEMİK PROFİL:
Öğrenci sayısı: 317
Akademik personel: 120

Enstitü, özellikle teknoloji alanlarında ileri düzeyde araştırma, eğitim, öğretim, üretim, yayın ve danışmanlık yapmak üzere Türkiye'de 1992 yılında kurulan iki yüksek teknoloji enstitüsünden birisi. Kuruluş amacı gereği ağırlıklı olarak lsansüstü eğitim öğretim yapan enstitü 1994 yılında lisansüstü eğitime başlamış ve 1998 yılında lisans programlarına da öğrenci almaya başladı.
Lisansüstü ve lisans tüm programlarda eğitim dili İngilizce olan enstitüde İngilizce Hazırlık Okulu, İngilizce düzeyi yetersiz olan öğrencilere bir yıl süreyle İngilizce eğitim veriyor.
Üniversitede fakülteler dar kapsamlı çok sayıda bölüm yerine az sayıda anahtar bölümlerden oluşuyor. Lisans eğitim programlarında bölümler arası yandal, çiftdal ders programları ile bir öğrencinin birden fazla lisans programından ders alması sağlanıyor. Ekonomik güçlük yaşayan öğrencilere İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Vakfı'nca burs sağlanıyor
eLam
Genel SorumLu
 Genel SorumLu
eLam

MesajKonu: Geri: Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri   Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri - Sayfa 2 Icon_minitimePerş. Mayıs 20, 2010 9:16 am

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. Necati Kaya
İletişim bilgileri: Kafkas Üniversitesi Paşaçayır Mahallesi 36100-Kars
Tel: 0 474 212 42 24

AKADEMİK PROFİL:
YO: 3
MYO: 4
Akademik personel: 1101

Rektör Prof. Dr. Necati Kaya: "Sevgili gençler üniversitemizi tercih ettiğinizde huzurlu ve sorunsuz bir üniversite ile kaliteli bir eğitim öğretimi de tercih etmiş olacaksınız. Siz sevgili gençlerin bizlere katılmanızı arzu ediyoruz."
Tarihçe: 1982 tarihinde Atatürk Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Veteriner Fakültesi üniversitenin çekirdeğini oluşturuyor. 1992 tarihinde Kafkas Üniversitesi kuruldu ve 1993 tarihinde fiilen hizmete girdi.
Doğu Anadolu bölgesinde bulunan ve ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan Kars, üniversitenin kurulmasıyla birlikte yeni bir istihdam kaynağına daha kavuştu. Pek çok ilde olduğu gibi üniversite, Kars'ta da yeni bir görünüm ve ekonomik süreç başlattı. 1992 yılında kurulan Kafkas Üniversitesi, yörede önemli bir istihdam kaynağı oluşturmuş ve artan öğrenci sayısı ile orantılı olarak şehirde canlılık başlamış, yatırım alanları oluşmuş, şehir kısa zamanda şahtiye şehri haline gelerek yeniden yapılanma süreci içine girmiş.
Kafkas Üniversitesi, sınır boyumuzun Asya'ya açılan tek fikir kalesi ve ilim penceresi olma özelliğini taşıyor. Kuruluş çalışmalarını aşma sıkıntısı çeken üniversite kampüsleşme sürecine girmeye başlıyor. Hemen tüm üniversitelerde olduğu gibi ödenek sorunu olan Kafkas üniversitesi'de alt yapı, bina sorurunu henüz çözümlemiş değil. Kafkas Üniversitesi'nde halen peke çok tesisin yapım inşaatları devam ediyor. 1992 yılında kurulan üniversite kütüphanesi, okuyucu ve teknik hizmetler olarak 10 ünitede öğretim, araştırma ve yayın çalışmalarının gerçekleşmesinde birinci derecede kaynak bulmak ve katkıda bulunmak için gelişimini sürdürüyor. Çeaşitli konu ve branşlarda 4500 kitap, 63 yabancı yayın, 1500 yerel dergi bulunuyor.

Sosyal ve kültürel etkinlikler açısından Kafkas Üniversitesi öğrencilerinin önünde çok fazla seçenek bulunmuyor. Resim, satranç, müzik ve felsefe kollarında öğrenciler çeşitli faaliyetler gösteriyor. Üniversitede futbol, basketbol, voleybol, kayak, atletizm, kros, güreş alanlarında aktiviteler yapılıyor.

BARINMA:
İlin merkezinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlar bulunuyor. Kağızman'da Sağlık- Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'na bağlı 80 yataklı bir kız öğrenci yurdu bulunuyor. Artvin ve Sarıkamış'da Kızılay öğrenci yurtları bulunuyor. Iğdır'da ise öğrenciler kendi imkanları ile barınıyorlar.

BURS:
Öğrenciler, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu, Kredi ve Yurtlar Kurumu gibi resmi kuruluşlar ile Kars- Kafkas Üniversitesi Kalkındırma Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Sabancı Vakfı, Koç Vakfı gibi bazı özel kuruluşlardan da burs alabiliyorlar.

SAĞLIK:
Kafkas Üniversitesi Öğrenci sağlık merkezi ve diş kliniği saat 08 ile 17.00 arası hizmet veriyor. Tedavisi yapılamayan öğrenciler ve personel Kars Devlet Hastanesi veya il dışı sağlık kuruluşlarına sevk ediliyor. Sağlık Merkezi ve diş kliniğinde 1 uzman doktor, 1 diş hekimi, 4 hemşire ve 2 hizmetli bulunuyor.
eLam
Genel SorumLu
 Genel SorumLu
eLam

MesajKonu: Geri: Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri   Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri - Sayfa 2 Icon_minitimePerş. Mayıs 20, 2010 9:16 am

KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 11.07.1992
Rektör: Prof. Dr. Osman Tekinel
İletişim bilgileri: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi 4606-Kahramanmaraş
Tel: 0 344 223 76 66
Faks: 0 344 225 14 42

AKADEMİK PROFİL:
Enstitü: 2
MYO: 7
Öğrenci sayısı: 6027
Akademik personel: 478

Rektör Prof. Dr. Osman Tekinel: "Üniversite sınavında harcadığınız çabayı bundan sonra kendinizi en iyi şekilde yetiştirip bilimsel çalışma yapmak, ileri teknolojiyi üretmek ve kalkınmaya destek olmak için harcayacağınıza içtenlikle inanıyorum"
Tarihçe: Üniversite 1992 yılında kuruldu. 1993- 94 öğretim yılında da eğitim öğretim hayatına başladı.
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, yeni kurulan üniversitelerimizden birisi. Yeni kurulan üniversitelerin hemen hemen tümünde olduğu gibi Sütçü İmam Üniversitesi'nde de alt yapı ve diğer eğitim öğretim konularında eksiklikler bulunuyor.
Olanakları doğrultusunda eksikliklerini gidermeye çalışan Sütçü İmam Üniversitesi'nde öğretim elemanları ile öğrencilerin çalışmaları için Bilgi İşlem Merkezi kurulmuş. 365 metrekare alana sahip olan kütümpanede ise 18 bin kitap, 485 dergi bulunuyor. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Osman Tekinel, üniversitenin çeşitli güçlükler nedeniyle yeterli düzeyde yayın yapamadığını belirterek, öğretim elemanlarından bu konuda yoğun faaliyet içinde bulunmalarını istediklerini söylüyor.
Ailelerin ve öğrencilerin üniversiteyi kazandıkları andan itibaren çeşitli endişelere düştüklerini belirten Tekinel, "Aileler ve öğrenciler barınma, beslenme, sağlık konularında kaygılanmaya başlıyorlar. Ancak üniversitemize giren öğrencilerin bu üç yönden de sorunsuz bir üniversiteye geldiklerini özellikle belirtmek istiyorum. Öğrencilerin ve ailelerinin içleri rahat olsun" şeklindeki sözleriyle öğrencileri üniversiteye davet ediyor.

SOSYAL ETKİNLİKLER:
Üniversitenin gelişmeye çalışan yeni bir üniversite olması, öğrencilerin sosyal ve kültürel etkinlikler açısından da yetersizliklerle karşılaşmalarına neden oluyor. Üniversitenin 1 kapalı spor salonu bulunuyor.
Akademik ve kültürel hizmetler gerçekleştirmeye çalışan üniversitede her yıl aen az 100'e yakın faaliyet yapılıyor. Geçtiğimiz yıl oryantasyon planı çerçevesinde 47, ziraat fakültesi çiftçi konferansları çerçevesinde ise 44 faaliyet olmak üzere 91 etkinlik düzenlendi. Üniversitenin merkez kampüsünde 1000, Karacasu kampüsünde ise 600 öğrenci kapasiteli yemekhane bulunuyor.
Öğrenciler Karacasu kampüsünde 1500 kişilik öğrenci yurdunda kalma imkanına sahipler.

SAĞLIK HİZMETİ:
Sağlık hizmeti ana kümpüs alanı içinde bulunan Mediko Sosyal Merkezi tarafından veriliyor. Sık sık öğrencilere sağlık taraması yapılıyor. Hastalar film, ileri tetkik ve tedavileri için hastanelere sevk ediliyorlar. 3 doktor, 1 diş hekimi, 1 hemşirö, 1 sağlık teknisyeni görev yapıyor.

BURS:
Eğitim öğretim yılı başında öğrencilerin tamamı sosyo- ekonomik yönden de bir değerlendirmeye tabi tutuluyor. Kıyafet, barınma ve yemek sorunları çözümlenerek ders yılı sonuna kadar yardımlar sürdürülüyor. Üniversitenin vakfı desteğe muhtaç öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması için 30 öğrenciye karşılıksız burs veriyor.
eLam
Genel SorumLu
 Genel SorumLu
eLam

MesajKonu: Geri: Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri   Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri - Sayfa 2 Icon_minitimePerş. Mayıs 20, 2010 9:17 am

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1997
Rektör: Prof. Dr. Ergür Tütüncüoğlu
İletişim bilgileri: Kadir Has Üniversitesi Vefa Bey Sk. No: 5 Gayrettepe- İstanbul
Tel: 0 212 275 36 93
Faks: 275 61 08
Öğrenim dili: İngilizce ağırlıklı

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 1
Enstitü: 4
Öğrenci sayısı: 475

Kadir Has üniversitesi, Gayrettepe, Selimpaşa ve Cibali Kampüsleri'nde eğitim - öğretim veriyor. Üniversite öğrencilerinin sosyal aktivitelerde bulunabilmeleri için, tüm kampüslerde, spor alanları ile sanatsal çalışmalar için bir tiyatro salonu bulunuyor. Ara insan gücü yetiştirilmesine önem veren üniversitede, tıp fakültesi ve hemşirelik yüksekokulu da, ileri teknolojiyle donatılmış, öğrencilere staj imkanları ayarlanmıştır. Üniversitede öğrenim gören öğrenciler, çeşitli kuruluşlardan ve üniversitenin burslu bölümlerinden burs alabilirler

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. Tahsin Nuri Durlu
İletişim bilgileri: Kırıkkale Üniversitesi Millet Cd. Kırıkkale
Tel: 0 318 224 55 76
Faks: 0 318 224 46 83

AKADEMİK PROFİL:
MYO: 3
Öğrenci sayısı: 5384
Akademik personel: 490

Rektör Prof. Dr. Tahsin Nuri Durlu: "Üniversitemiz Ankara'ya en yakın üniversite olmak yanında, özellikle son iki yıldır başlatılan gelişme hamlesi ile öğretimde ve araştırmada iddialı bir Cumhuriyet üniversitesidir."
Hızlı gelişme potansiyeline sahip, Kırıkkale Üniversitesi, Kızılırmak kenarında hızlı bir şekilde kuruluyor. Kırıkkale Üniversitesi biri Kırıkkale merkezde diğeri Keskin'de olmak üzere iki kampüse sahip. 14 bin dönüm büyüklüğündeki merkez kampüsün inşaatı hala devam ediyor. 300 dönüm büyüklüğünde bir alana sahip olan Keskin Kampüsü'nde Keskin Meslek Yüksekokulu bulunuyor.
İki ayrı mekanda hizmet veren üniversite kütüphanelerinde 27 bin cilt kitap, 411 dergi bulunuyor. 21 türkçe, 122 yabancı dilde süreli yayın aboneliği de devam ediyor.
Öğrencilerin ders dışı zamanlarını istekleri ve yetenekleri doğrultusunda sağlamak amacıyla öğretim elemanlarının danışmanlığında çeşitli faaliyet kulüpleri oluşturuluyor. 17 kulüp bulunan üniversitede kulüplerin faaliyetleri sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığınca destekleniyor. Fakülte ve yüksekokullarda bütün öğrencilerin yararlanabileceği büyüklükte bilgisayar laboratuarları bulunuyor. Kırıkkale Üniversitesi barınma imkanları açısından elverişli durumda bulunuyor. Kampüste Kredi ve yurtlar Kurumu'na bağlı, yurtlarda 1084'ü erkek, 718'i kız olmak üzere 1802 öğrenci kapasitesi bulunuyor. Ayrıca Keskin Kampüsü'nde Keskin Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin yararlandığı 120 kişilik erkek öğrenci yurdu bulunuyor.
Üniversitede öğrencilerin spor yapmalarını sağlamak için 1 futbol sahası, 2 halı futbol sahası, 3 voleybol, 2 basketbol sahası, soyunma odaları ve banyolarıyla spor kompeksi bulunuyor.
eLam
Genel SorumLu
 Genel SorumLu
eLam

MesajKonu: Geri: Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri   Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri - Sayfa 2 Icon_minitimePerş. Mayıs 20, 2010 9:18 am

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 20. 05. 1955
Rektör: Prof. Dr. Türkay Tüdes
İletişim bilgileri: Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon
Tel: 0 462 325 31 63

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 16
Bölüm: 129
YO: 12 (2 yıllık) + 2 (4 yıllık)
Öğrenci sayısı: 30.002
Akademik personel: 1365

Rektör Prof. Dr. Türkay Tüdeş : "KTÜ, Ünye'den Hopa'ya kadar Karadeniz kıyısı boyunca ülkemizin en önemli ve en büyük üniversitelerinden biridir. Üniversitemiz tüm Doğu Karadeniz bölgesine hizmet veriyor. Bu nedenle fakülte ve meslek yüksekokulları çok geniş bir alana yayılmıs durumdadır."
Tarihçe: Karadeniz Teknik Üniversitesi 1955 yılında kurulan ülkemizin en eski dördüncü üniversitesidir. Üniversitede eğitim öğretime Trabzon Atatürk İlkögretim Okulu'nun ilkokul binasında başlandı. 1966 yılında ise üniversite bugünkü kampüsüne taşındı.
Doğayı, büyük şehirlerde görmeyi unuttuğumuz yeşili seviyorsanız Karadeniz'i mutlaka görmelisiniz. Yeşille mavinin birleştiği bir üniversitede egitim görmek istiyorsanız iste o zaman da Karadeniz Teknik Üniversitesi'ni seçmelisiniz.
Egitim ve ögretime 1963 yılında küçük bir ilkokul binasında başlayan Karadeniz Teknik Üniversitesi, bugünkü durumu ile 36 yılda geldiği yeri bütün açıklıgı ile anlatıyor. Doğu Karadeniz Bölgesi'nin en iyi üniversitesi konumundaki Karadeniz Teknik Üniversitesi, yemyeşil kampüsü ve Karadeniz'in hırçın dalgalarını gören manzarasıyla gerçekten görülmeye değer.
Evet görülmeye değer de, üniversite öğrenimi yapmaya değer mi? Karadeniz Teknik Üniversitesi için "çok iyi" veya "yetersiz" yorumunu yapamayız. Türkiye'deki üniversitelerimizin genel kalitesini düsünerek "orta seviyede" demek en uygunu olur. Karadeniz Teknik Üniversitesi kampüsünün dışında diğer illere de meslek yüksek okullarıyla yayılmıs durumda. Üniversite öğrencilerinin yüzde 60'ı Dogu Karadeniz Bölgesi yerleşim birimlerinden, yüzde 40'ı ise Türkiye'nin diğer yerleşim birimlerinden geliyor. Üniversitede derslere devam zorunluluğu yüzde 70, uygulama ve laboratuvarlara devam zorunluluğu ise yüzde 80 olarak belirtiliyor.
Üniversiteye kayıt olan yeni ögrencilere ilgili bölüm başkanları tarafından akademik bir danışman atanıyor. Öğrenci mezun olana kadar tüm sorunlarını bu danışmanla birlikte çözüyor. Yeni öğrencilere üniversiteyi ve çevreyi tanıtmak amacıyla derslere başlamadan önce uyum programı uygulanıyor. Bu programda öğrencilerin yeni ortama uyum sağlamaları ve çevreyi tanımaları için gerekli bilgilendirmeler yapılıyor. Çift Anadolu Programı bulunan üniversitede başarılı ögrencilerden not ortalaması 4 üzerinden en az 3.20 olanlar istedikleri takdirde baska bir bölümün de derslerine devam ederek ikinci lisans diploması alabiliyorlar. Not ortalaması 4 üzerinden en az 2.70 olan öğrenciler ise istedikleri takdirde başka bir bölümün de derslerine devam ederek Yandal Sertifikası alabiliyorlar.

SOSYAL ETKİNLİKLER:
Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde öğrencilere ve personele yönelik çesitli etkinlikler düzenleniyor. Folklor, tiyatro, sinema, müzik gruplarının yanısıra çevre, dağcılık gibi kollar öğrencilerin boş vakitlerini değerlendirmelerini sağlıyor.
Üniversite, spor tesisleri ve spor yapma açısından son derece iyi şartlara sahip. Üniversite merkez Kanuni Kampüsü'nde bir çim ve bir toprak futbol sahası, 3 minyatür futbol sahası, 2 tenis kortu, 2 açık basketbol sahası, 1 voleybol ve 1 kapalı spor salonu ile 1 olimpik açık yüzme havuzu bulunuyor. Tüm öğrenciler ise bu spor alanlarından yararlanabiliyorlar.
Her yıl 20 Mayıs'ta bir hafta süreyle Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin kurulus yıl dönümü şenlikleri düzenleniyor. Bu hafta içinde fakülte ve bölümler arası spor müsabakaları, müzik, yurtdışı ekiplerinin de katıldığı çeşitli folklor gösterileri yapılıyor. KTÜ'de her yıl eğitim- öğretimin baslamasından itibaren her hafta ülke genelinde vizyonda bulunan bir film bin kişilik salonda gösterime sunuluyor.

ULAŞIM:
Üniversite merkez kampüsü Trabzon- Rize yolu ile havaalanı kenarında bulunuyor. Bu nedenle ulaşım oldukça kolay. Ayrıca Fatih Eğitim Kampüsü de Trabzon- Samsun karayolu üzerinde olup şehir merkezinden dolmuş taksi ve belediye otobüsleriyle ulaşım saglanıyor. Kanuni Kampüsü ile Fatih Kampüsü arasında da düzenli otobüs seferleri yapılıyor.

BURS:
Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde okuyan fakir ve yardıma muhtaç ögrencilere her yıl beslenme ve giyim yardımı yapılıyor. Ayrıca Karadeniz Teknik Üniversitesi Vakfi'ndan fakir ögrencilere para yardımı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne birinci tercihten giren öğrencilere de para ödülü veriliyor.

BARINMA:
Kanuni Kampüsü içinde Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı 1 kız ve 3 erkek öğrenci yurdunun toplam kapasitesi 4 bin kişi. Fatih Kampüsü içinde bulunan 3 kız ve 2 erkek öğrenci yurdunun toplam kapasitesi ise 1800 kişi. Ayrıca Trabzon şehir merkezinde de 150 kişilik bir yurt bulunuyor. Ordu, Giresin ve Rize'de 500'er kişilik birer erkek ve kız yurdu bulunuyor.
eLam
Genel SorumLu
 Genel SorumLu
eLam

MesajKonu: Geri: Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri   Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri - Sayfa 2 Icon_minitimePerş. Mayıs 20, 2010 9:18 am

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 03. 07. 1992
Rektör: Baki Komşuoğlu
İletişim bilgileri: Atatürk Bulvarı Anıtpark Yanı 41100 Kocaeli-İzmit

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 8
MYO: 10
Öğrenci sayısı: 20.000
Akademik personel: 1070

Rektör Prof. Dr. Baki Kamşuoğlu: "Bilim ve teknolojini dev adımlarla ilerlediği çağımızda eğitim öğretimde üniversitenin temel işlevinin, öğrenmeyi ve bilgi kaynaklarına erişmenin yollarını öğretmek olduğu unutulmamalıdır. Yöresiyle bütünleşen Kocaeli Üniversitesi'ni kurumsallaştırmak başlıca hedefimiz olacaktır"
Tarihçe: 1976 yılında Kocaeli Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi adı altında kuruldu. Kurum 1982 yılında Yıldız Üniversitesi'ne bağlandı. 1992 tarihinde ise Kocaeli Üniversitesi kuruldu. Kocaeli Üniversitesi yeni kurulan bir üniversite olmasına rağmen kısa sürede büyük gelişmeler katetti. Dışa açık olması ve Kocaeli'nde ülke sanayiinin yaklaşık dörtte birinin yer almasının bu gelişmede önemli katkıları bulunuyor.
Kocaeli Üniversitesi şehrin çeşitli yerlerine yayılmış durumda. Üniversite yeni olmasına rağmen geleceğe oldukça iddialı bakıyor. Üniversite bu iddiasını hedefleriyle şöyle açıklıyor: "Önümüzdeki 10 yıl içinde Türkiye'deki üniversiteler arasında ilk beşe gireceğiz. İkinci 10 yıl Ortadoğu ve Balkanlarda ilk sıraya yükselme yılları, üçüncü 10 yıl ise dünyanın başlıca üniversiteleriyle yarış yılları olacaktır. Bu hedeflerle tutarlı olarak birinci 10 yılda tüm akademisyenlerimizi uluslararası düzeyde yayın ve araştırma yapmaya, öğrencilerimizi en az bir yabancı dili okuyup yazma düzeyine yönlendireceğiz. Böylece tüm akademisyenler en yeni bilgileri, tam zamanında en etkin öğrenme yöntemleri ile her düzeydeki öğrencilerimize ulaştıracaktır. İkinci yıla tam bir meydan okuma yılları yapmak için üniversitemizi uluslararası yayınlarda, bilimsel sempozyum ve kongrelerde ayrılacılka bir konusa getireceğiz" Evet dileriz ki üniversite bu hedeflerini gerçekleştirebilir.
Üniversitede öğrencilere öğle ve akşam öğünlerde 4'er çeşit yemek veriliyor. Ayrıca merkez ve diğer birimlerin hepsinde öğrencilerin ihtiyaçlarını giderecekleri 9 kantin ve kafeterya bulunuyor. Öğrencilerin psikolojik sorunlarının çözümlenebilmesi için de Sağlık, Kültür, Spor Daire Başkanlığı bünyesinde psikolojik danışmanlık hizmeti bulunuyor. Bu birim öğrencilere beden ve ruh sağlığı ile ilgili konularda yardımcı oluyor.
Kocaeli Üniversitesi öğrencileri Türk Eğitim Vakfı, Koç Vakfı, SYDTF, Kocaeli Üniversitesi Vakfı gibi kurumlardan ve özel bazı kişilerden burs alıyorlar. Bu burslardan yaklaşık 150 öğrenci yararlanıyor. Ayrıca üniversitenin Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca 100 öğrenciye burs veriliyor.

Kocaeli Üniversitesi'nin İzmit'teki kampüsünde halı saha, açık hava basketbol ve voleybol sahası Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bünyesinde 150 kişi kapasiteli basketbol, voleybol, hentbol, kros, badminton branşlarının gerçekleştiği salon aletli jimnastik ve ritmik jimnastik salonu, basketbol ve voleybol açık hava tesisi Arslanbey kümpüsünde 2500 kişilik spor salonu, kullar meslek yüksekokulu açık hava tesisi, basketbol, voleybol için aydınlatılmış halı saha bulunuyor.
Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Dağcılık ve Doğa Sporları Kulüpleri, Tıp Fakültesi bünyesinde Sualtı Topluluğu bulunuyor.
Çeşitli kulüp ve topluluklar, panel, seminer, şiir dinletisi, konser, sempozyum gibi etkinlikler düzenliyorlar. Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği koroları ile halk oyunları ekipleri çalışmalarını öğrencilerin geniş katılımı ile sürdürüyorlar. İsteyen öğrencilere enstürüman kursları veriliyor.

SAĞLIK HİZMETLERİ
Üniversitede Sağlık ve Spor Dairesi Başkanlığı'na bağlı Mediko Sosyal Merkezi'nde 1 uzman, 3 pratisyen doktor, 1 diş doktoru, 1RKBB doktoru, 1 göz doktoru, 1 psikiyatr ve 2 hemşire hizmet veriyor. Burada tüm öğrencilerin ayakda tedavileri gerek görüldüğıü hallerde , devlet hastanesine veya üniversite hastanesine sevk edilerek tedavileri yapılıyor. Bunların dışında Arslanbey Kampüsü ve Kocaeli Meslek Yüksekokulu'nda birer poliklinik bulunuyor.

BARINMA:
Üniversite öğrencileri Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait Yavuz Selim Erkek Yurdu, Zübeyda Hanım kız yurdu, Kocaeli Üniversitesi Vakfı Erkek ve Saraybaçe Belediyesi erkek yurdu bulunuyor. Ayrıca yurtlarda kalmayan öğrenciler için idari bilimler ev ve kalacak yer bulmada yardımcı oluyor.

TEKNOLOJİ:
Üniversite kütüphanesinde 3 öğrenci okuma salonu, 1 süreli yayınlar salonu, 36 bin kitap ile 150 çeşit süreli yayın bulunuyor. Ayrıca cd- rom bölümü de bulunuyor.
Üniversite petrum Server altında Novell 312 sistemi ile çalışan 27 adet 486 DX2/66 bilgisayar bulunan yazılım laboratuvaları bulunuyor.

KOÇ ÜNİVERSİTESİ:

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1993
Rektör: Prof. Dr. Seha Tiniç
İletişim bilgileri: Koç Üniversitesi Çayır Cd. No: 5 İstinye-İstanbul
Tel: 0 212 229 30 06
Faks: 0 212 229 49 40

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 2
Bölüm: 9
Enstitü: 1
Öğrenci sayısı: 1073
Akademik personel: 129

Rektör Prof. Dr. Seha Tiniç: Koç Üniversitesi Atatürk devrimleri ve ilkeleri doğrultusunda dogmalara, hurafelere itibar etmeyen ve ilkeleri doğrultusunda araştırma yaratmayı, doğruyu bulmayı özendiren eğitim yöntemlerini benimsemiş bir yükseköğretim kurumudur.
Tarihçe: Koç Üniversitesi 1993 yılında vakıf üniversitesi olarak eğitime başladı. 5 yılını tamamlayan üniversite misyonunu, bir mükemmellik merkezi olmak, güçlü ve etkili bir kurum olmak şeklinde açıklıyor.
Koç Üniversitesi 6. yılına girdi. Kuruluşu yeni olmasına rağmen eğitim öğretim kalitesi açısından pek çok üniversiteyi geride bırakarak ilk sıralara yerleşti. Öğretim elemanı kalitesi ve başarılı öğrencileri bünyesine alan almasıyla kısa sürede yükselen bir grafik çizen üniversitenin özellikle burslu bölümleri şampiyon öğrencilerin gözdeleri arasında bulunuyor. Fiziki mekan olarak çok geniş bir mekana sahip olmayan Koç Üniversitesi az sayıda öğrenci alıyor. Koç Üniversitesi'nin 4 yıllık programlarından mezun olan öğrencilerden iş dünyasına girenlerin 2.5 iş teklifi, MBA programından mezun olanların ise kişi başına ortalama 2 iş teklifi almaları üniversite mezunlarının iş dünyasındaki avantajını da ortaya koyuyor.
Öğrencinin katılımına önem verilen Üniversitede seçimle iş başına gelen, her sınıfın temsil edildiği Öğrenci Konseyi bulunuyor.Öğrenci Konseyi Başkanı, üniversitenin Akademik Kurulu'na katılma hakkına sahip.
Koç Üniversitesi, belirlenen eğitim- öğretim programları çerçevesinde, lisans derecelerinde B.A ve B.S. yüksek lisans derecelerinde M.B.A diplomaları veriyor. Çift anadal yönetmeliği şartlarını yerine getirenler için çift diploma alma olanağı bulunuyor.
Koç Üniversitesi'nin 1999- 2000 ders yılında ücreti 7.500 ABD Doları karşılığı Türk Lirası olarak belirlendi. Yemek, yurt, kitap ve ulaşım bedelleri ise bu ücrete dahil değil. Üniversitede ders kitapları ortalama 350 Dolar, yemek gündüzlüler için aylık yaklaşık 75 Dolar ve yatılılar için aylık yaklaşık 150 Dolar tutuyor.
Koç Üniversitesi'nde yurt dışından gelen Türk ve yabancı öğretim üyeleri tam zamanlı eğitim kadrosunun yüzde 86'sını oluşturuyor. Üniversitede her 3 öğrenciye bir bilgisayar düşecek şekilde planlanmış laboratuvarlar bulunuyor. İhtisas alanına bakılmaksızın her Koç Üniversitesi öğrencisi bilgisayar dersi almak, elektronik posta, internet ve yaygın kullanılan yazılımları öğrenmek zorunda.
Üniversite kütüphanesinde 90 binin üzerinde kaynak bulunuyor. Ayrıca TÜBİTAK'ın Ankara'daki dökümantasyon merkezine yerleştirilen bir Koç Üniversitesi uzmanıyla bilgisayar ve faks vasıtası ile 9 binin üzerinde sürekli bilimsel yayınlardan anında yararlanma olanağı bulunuyor.

Üniversitede değişik sosyal ve kültürel alanlarda faaliyet gösteren 25 öğrenci kulübü bulunuyor. Atatürkçü Düşünce Derneği, Almanca, Bilgisayar, Model Birleşmiş Milletler bu kulüplerden birkaçı. Öğrenci kulüpleri, yine öğrencilere pek çok konuda yardımcı da oluyor. İtalyanca Kulübü, her yıl bir grup öğrenciyi İtalya'ya gönderiyor, diğer dil kulüpleri de üyelerine ilgili ülkelerde yaz kursları ve çalışma imkanı bulmakta yardımcı oluyor.
Öğrencilerin spor salonunda basketbol, voleybol, masa tenisi, kondisyon, aerobik ve step dans çalışmaları yapma imkanı bulunuyor. Koç Üniversitesi'nde değişik konularda 500'e yakın seminer ve konferans düzenleniyor. Öğrencilere de açık olan bu konferanslara dünyanın çeşitli ülkelerinden ünlü bilimciler katılıyor.

BURS:
Üniversitede 3 tür burs bulunuyor. Karşılıksız başarı bursu, ÖSYM tarafından üniversitenin burslu bölümlerine yerleştirilen öğrencilere sağlanıyor. İhtiyaç bursu, mali yardıma muhtaç olan öğrencilere sınırlı miktarda tam veya kısmi burslar veriliyor. Karşılıksız burs, yalnızca Sağlık Yüksek Okulu'ndan dört yıllık Hemşirelik programına uygulanıyor. Burslu okudukları her yıl karşılığında öğrencilerin Amerikan Hastanesi'nde bir yıl mecburi hizmetleri olacak.

BARINMA:
Koç Üniversitesi'nin 80 kız, 80 erkek öğrencinin barınması için yurtları bulunuyor. Yurt ücretleri tek yataklı oda için aylık 130 milyon, iki veya daha fazla yataklı odada tek kişi için aylık 78 milyon, iki yataklı küçük odada tek kişi için aylık 56 milyon, üç yataklı küçük odada tek kişi için aylık 52 milyon artı KDV olarak belirtiliyor.

KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1997
Rektör: Prof. Dr. Önder Öztunalı
İletişim bilgileri: E-5 karayolu üzeri no: 22 Şirinevler-İstanbul
Tel: 0 212 451 40 90

AKADEMİK PROFİL:
Akademik personel: 121

Rektör Prof. Dr: Önder Öztunalı: "Kültür Üniversitesi'nde dilediğiniz yükseköğretim programlarından birini seçerek geleceğinizle ilgili umutlarınızı gerçekleştirme olanağına sahip olabilirsiniz. Yapacağınız seçimde üniversitemizi ilk tercih olarak dikkate almanız bu yönde büyük önem taşıyor."
Kültür Üniversitesi son yıllarda açılmaya başlayan "apartman üniversitelerine" bir örnek. Üniversite şehrin en işlek yerinde yol üzerinde bulunuyor. Bir apartman görünümündeki üniversitenin Esenyurt'ta kampüs alanı yapılanması için çalışmaları sürdürülüyor.
İstanbul Kültür Üniversitesi'nde yıl içinde yeterince başarılı olamayan öğrenciler yaz aylarında sekiz haftalık yaz okullarına devam edebiliyorlar. Yaz okullarında üniversitenin öğretim üyeleri dışında yurt dışı üniversitelerden davet edilen öğretim üyeleri de ders veriyor. bu okullardaki başarı, öğrencilerin bir üst sınıfın derslerine devam edebilmelerini sağlıyor.
Üniversitede fikir ve düşünce kulübü, güzel sanatlar kulübü, spor kulübü, bilgisayar kulübü ve ekonomi kulübü bulunuyor. Üniversitenin kendisine ait yurdu bulunmuyor.
eLam
Genel SorumLu
 Genel SorumLu
eLam

MARMARA ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 20.07.1983
Rektör: Prof. Dr. Ömer Faruk Batırel
İletişim bilgileri:
Tel: 0 212 518 16 00
Faks: 0 212 518 16 15
Öğrenim dili: Türkçe, İngilizce

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 14
Enstitü: 22
YO: 8
Öğrenci sayısı: 47000
Akademik personel: 2553

Rektör Prof. Dr. Ömer Faruk Batırel: "Üniversitelerin çekici yönü, öğretim elemanı kadrosu, sunduğu eğitim düzeyi ve araştırıcı sorgulayıcı yeteneğinizi geliştirecek hoşgörü ve özgürlük ortamına, sıcaklığa sahip olmasıdır. Marmara Üniversitesi ailesi olarak bu çekiciliğe sahip olduğumuza inanıyoruz."
Tarihçe: 115 yıl önce kurulan Yüksek Ticaret Okulu'na kadar uzanan bir geçmişe sahip olan Marmara Üniversitesi 1982 tarihinde kuruldu.
Marmara Üniversitesi bina açısından en şanssız üniversitelerimizden birisi. Fakülteler, İstanbul'un iki yakasında 16 yerleşim alanına dağılmış durumda. Yıllardır devam eden kampüs maddi kaynakların yetersizliği nedeniyle bir türlü tamamlanamayınca, ortaya gecekondu modeli bir üniversite çıkıyor. Marmara Üniversitesi'nin bölümlerine tercihlerinizde yer vermek istiyorsanız, mutlaka istediğiniz fakültelerin yerlerini gidip görmenizi tavsiye ederiz. İstanbul'un çeşitli yerlerine dağılan fakülteleri belirli kampüslerde toplama çalışmaları devam ediyor.
Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ömer Faruk Batırel, dağınık yerleşimin koordinasyon güçlüğü ile öğrencilerin her birimde yeterli spor ve sosyal faaliyet yapma imkanını vermediğini belirtiyor. Eğitim öğretim kalitesi açısından Türkiye'nin iyi üniversiteleri arasında bulunan Marmara Üniversitesi'nin, hukuk, diş hekimliği, eğitim fakülteleri daha üst sıralarda yer alıyor. Üniversitede gelişen bilim ve teknolojiyi izleme, ülke şartları içinde onları üretme ve yeni katkılarda bulunma çalışmaları 30'a yakın Araştırma ve Uygulama Merkezlerinde sürdürülüyor.
Marmara Üniversitesi'nin en önemli özelliklerinden birisini de, yabancı dille öğretim yapan programların giderek artması oluşturuyor.
Mezunlarının iş bulma şanslarına gelince, üniversitenin adının fazla bir etkinlik sağladığı söylenemez. Yani Boğaziçi veya ODTÜ gibi ismiyle öncelik sağlayan bir üniversite değil. Ancak yabancı dille öğretim yapan bölümlerini bitiren öğrencilerin çok daha şanslı oldukları söylenebilir.

Öğrencilerin katılabileceği sosyal ve kültürel etkinlikler genellikle fakülteler bazında yapılıyor. Spor sahaları açısından kümpüste bulunan fakültelerin şansına karşılık, kampüs dışındaki fakültelerde spor sahaları bulmak oldukça zor.
Marmara Üniversitesi öğrencileri Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlardan yararlanabilirler. Aynı zamanda, 485 öğrenci kapasiteli kız yurdu ve Göztepe kampüsünde bulunan Özmen Aktar Lisansüstü yurdundan yararlanabiliyorlar.

SAĞLIK:
Üniversitenin fiziki dağılım gereği Mediko Sağlık Merkezi, Göztepe, Haydarpaşa, Anadoluhisarı, Nişantaşı ve Bahçelievler kampüslerinde toplam 6 dispanser olarak hizmet veriyor. Bu şubelerde 11 doktor, 3 psikolog, 11 hemşire, 1 hastabakıcı, 4 memur ve 2 hizmetli görev yapıyor. İleri durumlarda hastaneye sevk imkanı bulunuyor.

TEKNOLOJİ:
Teknoloji ünitesi bilgi işlem merkezi başkanlığı quadro 950 üzerinde 7 terminalle Unix altında Cobol yazılımı ile tüm üniversite bodrosunu hazırlıyor. Pc sazlı makine ise Ms office Access altında harçlar, özlük bilgiler gibi konularda programlar hazırlayarak çalışıyor.
eLam
Genel SorumLu
 Genel SorumLu
eLam

MesajKonu: Geri: Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri   Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri - Sayfa 2 Icon_minitimePerş. Mayıs 20, 2010 9:19 am

MERSİN ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. Uğur Oral
İletişim bilgileri: Mersin Üniversitesi Kuöai Milliye Cd. Metropolis iş merkezi Mersin
Tel: 0 324 336 80 10
Faks: 0 324 336 80 15

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 5
YO: 9
Öğrenci sayısı: 6628

Üniversite kampüsü kent merkezine 14 km. uzaklıkta çiftlik köyü merkezinde bulunuyor. Mersin'de Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yurtlar bulunuyor. 1208 kapasiteli Mersin öğrenci yurdu, 66 kapasiteli Özel Gazi kız yurdu, 92 kapasiteli Özel Akdeniz erkek yurdu.
Mersin çağımızın bilgi iletişim ağı internete bağlı. Şimdilik akademik personel tarafından bilimsel araştırma ve masa üstü yayımcılık amacıyla kullanılan internet bağlantısı tekst üzerinde yapılıyor. Rektörlük., turizm ve otelcilik YO. ile Mersin, KTarsus ve Erdemli MYO'da bilgisayar laboratuarları bulunuyor. Sağlık ünitesinde 3 hekim, 2psikolog, 1 diş hekimi, 4 hemşire çalışıyor. Sağlık ünitesinde teşhis ve tıbbi tahlil yapacak laboratuar bulunuyor

MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1982
Rektör: Prof. Dr. Tamer Başoğlu
İletişim bilgileri: MSÜ. Fındıklı- İstanbul.
Tel: 0 212 293 37 60
Faks: 244 03 98

AKADEMİK PROFİL:
Öğrenci sayısı: 4936

Mimar Sinan Üniversitesi, Türkiye'nin ilk sanat ve mimarlık yüksekokulu olma özelliği taşıyor. Üniversite, 110 yılı aşkın geçmişiyle ülkemizin güzel sanatlar alanında akademik düzeyde öğretim veren, araştırma yapan en köklü kurumu, sanat ağırlıklı üniversitesidir. Öğrencilere, TEV, Başbakanlık, Koç Holding, Hacı Sabancı Vakfı, YEKÜV ve bazı belediyelerden burs veriliyor.
Sağlık, kültür ve spor dairesi bünyesinde öğrenci etkinlikleri koordinatörlüğüne bağlı olarak pek çok öğrenci kulübü faaliyette bulunuyor. Üniversitenin spor tesisi bulunmuyor, ancak kapalı salon, açık spor alanları, yüzme havuzu kiralanıyor

MUĞLA ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı
İletişim bilgileri: Muğla Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Muğla
Tel: 0 252 212 40 02
Faks: 0 252 212 40 05

AKADEMİK PROFİL:
YO: 3
MYO: 3
Öğrenci sayısı: 4659
Akademik personel: 359

Muğla Üniversitesi'nde , yabancı dil hazırlık programında üniversitenin dört yıllık bölümlerinin tamamı, MYO'ların ise Turizm ve Otelcilik, Bilgisayar Operatörlüğü ve Teknikerliği öğrencileri isteklerine bağlı olarak belirli bir kontenjan dahilinde en az 30 hafta süre ile intermediate seviyesinde İngilizce eğitimi alıyorlar. Üniversitede şeref ve yüksek şeref öğrencileri bulunuyor. E sınavlarına katılmaksızın o yarıyıl sonu sınavları sonucunda bütün derslerini başarmış olmak kaydı ile not ortalaması 3.00- 3.49 arasında olan öğrenciler şeref öğrencisi, 3.50- 4.00 arasında olan öğrenciler ise yüksek şeref öğrencisi sayılıyor. Bu öğrencilerin listesi her yarıyıl sonunda ilan ediliyor ve öğrencilere belgeleri törenle veriliyor.
Üniversitenin öğrencilerinin önemli bir bölümü Kötekli yerleşim alanında bulunan Yurt- Kur'a ait 512 yatak kapasiteli erkek öğrenci yurdu ve üniversite tarafından işletilen 700 yatak kapasiteli Milli Piyango kız öğrenci yurdu nda barınıyorlar.

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER:
Üniversitede öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirmeleri için sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler düzenleniyor. Rektörlük kupası spor turnuvaları, basketbol, futbol, masa tenisi, satranç ve voleybol branşlarında geleneksel olarak yapılıyor. Üniversitede bir spor salonu ve bir halı saha bulunuyor.

MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. Haluk İpek
İletişim bilgileri: Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya.

AKADEMİK PROFİL:
Öğrenci sayısı: 6592

Üniversite 6 kampüsten oluşuyor. Antakya'da 492 kız, 540 erkek kapasiteli öğrenci yurdunda 906 öğrenci, İskenderun'da 800 erkek, 128 kız kapasiteli öğrenci yurdunda 456 öğrenci barınıyor. Serinyol kampüsünde 500 kişilik Sabancı Kız yurdu bulunuyor.
Bilgi işlem dairesi başkanlığı, Novell, Netware ve Unıux üzerinde kurduğu yerel ağ yapısı ile hizmet veriyor. Yerleşimi farklı olan üniversite birbirinden bağımsız 7 yerel ağı yapısı bulunuyor ve bu ağ yapıları içinde 70 terminal hizmet veriyor.
Öğrencilerin muayene ve tedavisi için 2 Mediko sosyal merkezi bulunuyor. Üniteler merkez kampüs ve İskenderun kampüsünde hizmet veriyor. 2 pratisyen doktor, 1 diş hekimi, 1 ebe- hemşire, 3 hemşire görev yapıyor.
eLam
Genel SorumLu
 Genel SorumLu
eLam

MesajKonu: Geri: Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri   Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri - Sayfa 2 Icon_minitimePerş. Mayıs 20, 2010 9:19 am

OSMANGAZİ üNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1993
Rektör: Prof. Dr. Erdoğan Fıratlı
İletişim bilgileri: Meşelik Kampüsü 26480 Eskişehir.
Tel: 0 222 239 71 48
Faks: 0 222 239 54 00

AKADEMİK PROFİL:
MYO: 2

Rektör Prof. Dr. Erdoğan Fıratlı; "Ülkemizin gereksinmelerini karşılayabilmek için üniversitemiz büyüme, yenilenme ve çağdaşlaşma yolunda eğitim öğretim kalitesini yükseltme çabası içerisindedir. Sizleari aramızda görme ve Osmangazili olma gururunu sizlerle paylaşmak istiyorum."
Osmangazi Üniversitesi'nde kayıtlı olan her öğrenciye öğrenimleri süresince bir akademik danışman atanıyor. Bu danışman öğrencinin öğretiminde karşılaşacağı sorunların çözümlenmesine yardımcı oluyor. Üniversitede çok gelişmiş olanklara sahip Yabancı Diller bölümü bulunuyor. Üniversiteye girmeye hak kazanan öğrencilere bir yıl süre ile zorunlu veya kontenjan dahilinde isteği bağlı hazırlık sınıfı olanağı sağlanıyor. Amaç ise üniversiteye yeni kayıtlı olan öğrencilerin tümünün hazırlık sınıfı okuyarak, yabancı dil düzeylerini yükseltmek.
Üniversitede kendi lisans programını üstün başarı ile sürdüren öğrencinin aynı zamanda ikinci bir lisans diploması almasını sağlayan çift anadal programı uygulanıyor. Aynı zamanda, kendi lisans programını başarıyla sürdüren öğrencinin ilgi duyduğu başka bir programdan sertifika almasını sağlayan yandal programı da bulunuyor.

KÜLTÜR VE SPOR HİZMETLERİ:
Üniversite öğrencilerinin beden ve ruh sağlığı ve özgüvenlerinin gelişmesi, ilgi alanlarına göre ders dışı zamanlarının değerlendirilmesi, doğa ve insan sevgisi ile sosyal ilişkilerin geliştirilmesi, birlikte çözüm yollarının bulunması amacıyla kültürel ve sportif faaliyetler düzenliyor. Atatürkçü Düşünce Kulübü, Dağcılık, Satranç, Hentbol, Basketbol, Çevre, Tiyatro, Basketbol, Voleybol kulüpleri bulunuyor.

BURS:
1999 ÖYS sonucunda ilk 5000'e giren ve üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilere ayda 50 milyon lira karşılıksız burs verilecek. Üniversitenin başarılı fakat maddi durumu kısıtlı öğrencileri zorunlu ihtiyaçları için Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca verilen ve miktarı üniversite yönetim kurulunca tespit edilen burstan yararlanabiliyor. Ayrıca bu kapsamdaki öğrencilere öğrenimleri süresince ücretsiz yemek imkanı da sağlanıyor.

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. Osman Çakır
İletişim bilgileri: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit kampüsü. Samsun.
Tel: 0 362 457 58 70
Faks: 457 60 91

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 9
YO: 12
Öğrenci sayısı: 27.000

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne bağlı fakülte ve yüksek okullar kent merkezine 17 km. uzaklıktaki Kurupelit ve 5 km. uzaklıktaki Atakum Kampüsleri'nde bulunuyor. Üniversite, fakülte ve yüksekokullarında birer kütüphane bulunuyor. Ayrıca merkez kütüphanesi 4 bin 748 metrekare kullanım alanlı binada hizmet veriyor.
Merkez kütüphanede, 30.955 kitap ve 13155 cilt yerli ve yabancı dergi bulunuyor. Üniversitenin bilgi işlem merkezinden alınan bir terminal ile EARN TÜVAKA ve internet'e bağlı yurtiçi ve yurtdışı araştırma merkezleri ve kütüphaneler ile anında mesaj alışverişi yapılıyor.

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 15. 11. 1956
Rektör: Prof. Dr. Süha Sevük
İletişim bilgileri: ODTÜ İnönü Bulvarı 06531 Ankara
Tel: 0312 210 2000
Faks: 0 312 210 11 05

AKADEMİK PROFİL:
Bölüm: 38
MYO: 1
Öğrenci sayısı: 17383
Akademik personel: 2084

Rektör Prof. Dr. Süha Sevük: "Eğer tercihiniz ODTÜ'de yer alan bir bölümse, biz sizleri dünyanın en güzel kampüslerinden birinde, ülkemizin en nitelikli öğretim kadrosu ve en iyi öğrencileriyle birlikte olmaya çağırıyoruz. Sizleri ODTÜ'lü olma ayrıcalığını tatmaya bir kez daha davet ederken tüm yaşamınız boyunca başarı ve mutluluklar diliyorum"
Tarihçe: ODTÜ, 1956 tarihinde "Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü" adı altında eğitime başladı. İlk olarak Mimarlık bölümü öğretim açıldı. İlk yıllarını Müdafaa Caddesi'nde Emekli Sandığı'na ait küçük bir bina ile birkaç barakada sürdürdükten sonra 1963 yılında bugünkü yerleşim alanına taşındı.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin kapısından girdiğinizde sanki ucu bucağı belli olmayan bir kampüsle karşılaşıyorsunuz. Yeşillikler içerisinde, son derece bakımlı kampüs, "işte üniversite bu olmalı" dedirtiyor.
46 bin dönümlük bir arazi üzerinde bulunan ODTÜ yerleşkesinde tüm fakülte, bölüm, sosyal binalar ve spor tesisleri 400 bin metre karelik bir kapalı alanı kapsıyor. Yerleşim alanı içinde balık tutmaya, piknik yapmaya ve su sporları yapmaya elverişli Eymir Gölü bulunuyor.
ODTÜ, eğitim- öğretim ve bilimsel araştırmalarının yüksek standartları, kütüphanesi ve labaratuvarlarının sağladığı geniş olanakları, yerleşim alanının büyüklüğü ve güzelliği ile Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden birisi. Eğitim dili İngilizce olan ODTÜ'nün öğretim kadrosunun çoğunluğu yurtdışında öğrenim görmüş, uluslararası yayın sahibi elemanlar oluşturuyor. Üniversiteye girme şansını elde eden öğrenciler İngilizce Yeterlilik Sınavı'na giriyorlar. Bu sınavda başarılı olanlar birinci sınıfa başlarken, başarılı olamayanlar Yabancı Diller Yüksekokulu Temel İngilizce Bölümü'nde İngilizce görüyorlar.
Üniversitede, öğrencilere ikinci bir dalda lisans diploması alma şansı tanıyan çift anadal programı ile, yan dal programı bulunuyor. ODTÜ'deki Akademik Danışmanlık sistemine göre her öğrencinin kendi bölümünde bir danışmanı bulunuyor. Dönem kayıtlarında öğrencinin akademik durumu için ilk başvuracağı kişi olan Akademik Danışman, öğrencinin diğer sorunları ile de yakından ilgileniyor.ODTÜ'lü öğrenciler yurt dışında staj yapma ve öğrenci değişim programı çerçevesinde yurtdışında öğrenim görme olanağına da sahipler.
ODTÜ'yü M- F puan türlerinde ilk 500, diğer puan türlerinde ilk 250 içerisinde yer alarak kazanan öğrenciler yurtlara sıralamasız girebiliyorlar. ODTÜ Kariyer Planlama ve Mesleki Yerleştirme Merkezi aracılığıyla başta son sınıf öğrencileri olmak üzere isteyen tüm mezunlarına iş hayatı ile ilgili konularda yardımcı oluyor.
Merkezin öğrencilerin desteği ile yürüttüğü firma tanıtım toplantılarına her yıl 90'ın üzerinde kuruluş katılıyor ve son sınıf öğrencilerinin önemli bir bölümü daha mezun olmadan iş anlaşmalarını yapıyorlar.

SOSYAL ETKİNLİKLER:
ODTÜ, ülkemizin en çok spor tesisine sahip üniversitesi olma özelliğini taşıyor. 4 spor topluluğu ve 29 spor takımı ile eskrimden dağcılığa, kürekten yamaç paraşütçülüğüne kadar değişik dallarda spor yapabilme olanağı bulunuyor. Tüm öğrenciler serbest veya bir çalıştırıcı eşliğinde spor yapanlar için ayrı ayrı düzenlenmiş olan saatlerde, ODTÜ'nün tüm tesislerinden yararlanabiliyorlar. Üniversitede spor yapmak isteyenler için 2 kapalı spor salonu, 6 kulvar pisti olan çim sahalı stadyum, 6 futbol sahası, 1 halı futbol sahası, 12 tenis kortu, 8 açık basketbol sahası, 10 açık voleybol sahası, masa tenisi masaları, 2 koşu parkuru, jimnastik salonu, olimpik kapalı yüzme havuzu, voleybol sahası, açık yüzme havuzu bulunuyor.
Kültür İşleri Müdürlüğü bünyesinde 60 ayrı amatör öğrenci topluluğu, akademik danışmanlarıyla birlikte çeşitli kültür sanat ve bilim alanlarında etkinlikte bulunarak, gösteriler, sergiler, paneller düzenliyor. ODTÜ'de toplulukların etkinliklerinin yanısıra her yıl düzenli olarak yapılan çeşitli şenlikler de bulunuyor. Uluslararası ODTÜ Bahar Şenliği'nin yanısıra her yıl nisan ayında üniversite tiyatro şenliği düzenleniyor.

BARINMA:
ODTÜ'de 2069 kız ve 3097 erkek öğrenci kapasiteli, 13 adet öğrenci yurdu ve konukevi ile 200 öğrenci kapasiteli EBİ özel öğrenci yurdu bulunuyor. Yurtlara başvurular ders yılı başlamadan önce yapılıyor. Yeni başvuran öğrencilerin sıraya alınmalarında başarı durumları ağırlıklı olarak değerlendiriliyor. Yurtlara giriş depoziti ve aylık ücret eğitim öğretim yılı başında belirleniyor. Her yurtta haftanın 7 günü açık kantin bulunuyor. Her gün sıcak su verilen yurtlarda, öğrencilerin çamaşır yıkama gereksinimleri için ayrılmış otomatik çamaşır makinaları ve ütü masaları bulunuyor.
M ve F puanlarına göre Türkiye sıralamasında ilk 1500, TM puanına göre ilk 500 içinde yer alan öğrenciler yurtlara doğrudan alınıyor.

BURS:
ODTÜ öğrencilerin değişik kaynaklardan burs veya kredi sağlama olanakları bulunuyor. Burs, kredi ve yardımlar üniversite içi ve dışı kaynaklardan sağlanıyor. 1997 yılında yaklaşık 3868 öğrenciye değişik amaçlı üniversite içi burs ve yardım, 16.500 öğrenciye ise üniversite dışı burs ve kredi sağlandı. Bu burs ve kredilerin toplam tutarı 1997- 98 öğretim yılı için yaklaşık 950 milyar lira oldu.

ULAŞIM: ODTÜ'de ulaşım belediye otobüsleri, dolmuşlar ve dolmuş taksilerle sağlanıyor. Sabah ve akşam saatlerinde öğrenciler için belediye otobüsleri, akademik ve idare personel için üniversite servis otobüsleri semtlere hizmet veriyor. ODTÜ yerleşim alanı içinde ulaşım ise yine belirlenmiş saatlerde çalışan ring otobüsleri ile sağlanıyor. ODTÜ- YÖK- Bilkent güzergahında da ulaşımı sağlayan ring servisleri bulunuyor.
Bu ulaşım hizmetlerinin yanı sıra yurtlar bölgesinde ODTÜ'lülerin şehirlerarası yolculukları için bilet alabilecekleri bir terminal bulunuyor. Terminalde yolcuların şehir terminaline ulaşımını sağlayan servisler bulunuyor.
eLam
Genel SorumLu
 Genel SorumLu
eLam

MesajKonu: Geri: Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri   Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri - Sayfa 2 Icon_minitimePerş. Mayıs 20, 2010 9:20 am

NİĞDE ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz
Tel: 0 388 232 10 00
Faks: 0 388 232 24 23

AKADEMİK PROFİL:
YO: 4
MYO: 8
Öğrenci sayısı: 16.000

Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz: "Gerek akademik personel gerekse idari personel açısından genel değerlendirmede personel- öğrenci yönünden üniversitemizin Türkiye genelindeki üniversite standartlarına göre açığı bulunmamaktadır."
1992 yılında kurulan Niğde Üniversitesi, az fakülteli fakat meslek yüksekokulu ağıırlıklı üniversite modelini seçen üniversitelerimizden birisi. Gelişme süreci içinde yüzde 25 fakülte ve yüzde 75 meslek yüksekokulu bir üniversite olması hedefleniyor. Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz, üniversitenin en büyük hedefinin kalifiye ara eleman yetiştirmek olduğunu belirterek, "Bu amaçla hem çevredeki sanayi kuruluşlarıyla işbirliği yapılmakta, hemde üniversite vakfımızın desteği ile kurulan modern fabrikalarımızda eğitim ve uygulama yapılmaktadır." diyor.
Niğde Üniversitesi de kent dışında kampüsleşme yerine, kentle iç içe bulunan kent üniversitesi modelini benimsiyor. Niğde Üniversitesi 2'li öğretime en fazla ağırlık veren üniversitelerden birisi.
Niğde Üniversitesinin yurdu bulunmuyor. Kredi yurtlar kurumuna ait 1000 kapasiteli kız öğrenci yurdu ile, 1000 kapasiteli kız öğrenci yurdu bulunuyor. Aksaray'da bulunan fakülte ve yüksekokullarda öğrenim gören öğrenciler içinde yüksek öğrenim kredi ve yurtlar kurumuna ait 300 kapasiteli erkek öğrenci yurdu, 200 kapasiteli kız öğrenci yurdu bulunuyor

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. Hasan Kazdağlı
İletişim bilgileri: Pamukkale Üniversitesi İncilipınar- Demizli
Tel: 0 258 212 55 55
Faks: 0 258 212 55 30

AKADEMİK PROFİL:
Öğrenci sayısı: 9282
Akademik personel: 647

Rektör Prof. Dr. Hasan Kazdağlı: "Üniversitemiz Atatürk'ün işaret ettiği çağdaş uygarlık düzeyine ulaşabilmek, bilgi çağına geçiş sürecinde çağdaş bir eğitim kurumu olarak yerini alabilmek ve bu sürece etkin bir şekilde katkıda bulunabilmek için bilimin yol göstericiliğinde ilerlemektedir."
Mesleğini dünyanın her yerinde başarı ile icra edebilecek nitelikte gençler yetiştirmek, temel ve uygulamalı bilimlerde evrensel ölçülerde araştırmalar yapmak ve toplumumuzun kültürel gelişmesine katkıda bulunmak amacında olan Pamukkale Üniversitesi, Denizli'de yer alıyor. 3 kampüsten oluşan üniversitede öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yurtlarda barınıyorlar. Üniversite kütüphanesinde 21. 562 kitap, 635 başlık dergi, 14 cd- rom ve 20 görsel kaset bulunuyor.
Üniversitenin ulaşım sorunu bulunmuyor. Gerek okul gerekse şehir içi ulaşım, belediye otobüsü, minibüslerle sağlanıyor. Yurtlarda kalan öğrencilerin öğrenim gördükleri okullara ulaşımı, yurt önünden geçen belediye otobüsü ve minibüs ile sağlanıyor. Öğrencilerin tedavileri Mediko Sosyal Merkezi tarafından yapılıyor. Tedavileri gerek görüldüğünde ise üniversitenin Tıp Fakültesi'ne sevk edilerek tedavilerine devam ediliyor.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. İsmail Çallı
İletişim bilgileri: Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü Esentepe Kampüsü Sakarya
Tel: 0 264 346 00 90
Faks: 0 264 346 01 17

AKADEMİK PROFİL:
MYO: 6
Öğrenci sayısı: 18302
Akademik personel: 726

Rektör Prof. Dr. İsmail Çallı: "21. yüzyılın dünyasına hazırlanıyoruz. Bu dönemde Sakarya Üniversitesi bünyesinde bilim ve modern dünyanın tüm gereklerini yerine getirecek alt yapıyı kuruyoruz. burasını ikinci aileniz olarak görmenizi bekliyoruz."
Sakarya Üniversitesi'nin çekirdeğini 1970 yılında açılan Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu oluşturdu. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'ne bağlanan fakülte 10 kasım 1992 tarihinde rektör atanmasıyla hayatiyet kazandı.
Sakarya Üniversitesi'nin hedefleri arasında sanal üniversite, fiziksel anlamda binalarının tamamlanması, öğrenci sayısını 20 binlerde tutarak Sakarya'ya başka üniversitelere kazandırılması bulunuyor.
Sakarya Üniversitesi'nin 440 metre karelik kütüphanesinde, okuma salonu ve süreli yayınlar kısmı bulunuyor. Kütüphanede 27 bin 700 kitap, 27 adet süreli yayın bulunuyor.
Üniversitenin 10 civarında özel kız ve erkek kız yurdu yanında, Kredi Yurtlar Kurumu'nun Adapazarı'nda bir adet kız öğrenci yurdu ve üniversitede, kampüs girişinde yapımı süren 1500 kişilik erkek öğrenci yurdu bulunuyor. Sakarya Üniversitesi'ne ulaşım belediye otobüsleri ve dolmuş minibüsler ile sağlanıyor. Şehir içinde bulunan şehirlerarası otobüs terminalinden yolcuları üniversite birimlerine ulaştıran servisler bulunuyor.

SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER:
Sakarya Üniversitesi'nde her yıl mayıs ayı içinde bahar şenlikleri kutlanıyor. Öğrencilerin organize ettikleri bahar şenliklerinde konserlerden, karting yarışlarına kadar pek çok etkinlik yer alıyor. Sakarya Üniversitesi Spor Kulübü, 17 branşta tescilini yaptıran kulüp, halen 9 branşta faaliyet gösteriyor.

BURSLAR:
Üniversite öğrencilerine çeşitli devlet ve özel kurum ve kuruluşlarından burs veriliyor. Burs veren kurum ve kuruluşların ilanları, üniversitenin fakülte ve yüksekokullarında da duyuruluyor. Burs veren kurum ve kuruluşlar arasında, Başbakanlık Sosyal Yardımlarşma ve Dayanışma Teşvik Fonu, PTT, TCDD, Türk Eğitim Vakfı, Koç Vakfı, Sabancı Vakfı bulunuyor.

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 3. 7. 1992
Rektör: Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı
İletişim bilgileri: Süleyman Demirel Üniversitesi Çünür Kampüsü Isparta
Tel: 0 246 237 08 50
Faks: 0 246 237 08 59

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 12
MYO: 12
Öğrenci sayısı: 25.000
Akademik personel: 1100

Rektörü : Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı: "Genç, dinamik, çağdaş, sürekli gelişme ve yenileşmeye hazır, eğitimin yanında uygulamayı esas alan bir üniversitede bulunmak istiyorsanız, "ben" egonuzu yıkıp biz olmaya, bizimle birlikte takım oyunu oynamaya hazırsanız sizleri üniversitemize bekliyoruz."

Tarihçe:
Isparta'nın yükseköğretim hayatı Isparta Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi'yle başladı. 1982 yılında fakülteye dönüşerek Akdeniz Üniversitesi'ne bağlandı. 1992 yılında ise Süleyman Demirel Üniversitesi kuruldu.
Anadolu'nun batı yakasında Toroslar'ı yararak kuzeyi güneye bağlayan kavşak noktasındaki Isparta, yıllarca gülleri ve halılarıyla ünlü bir kent oldu. 1992 yılında ise her ile üniversite furyasıyla Isparta'da Süleyman Demirel Üniversitesi'ne kavuştu.
Üniversitenin bulunduğu bölge çok sayıda akarsuyu, kanyonları, ormanları, milli parkları ile zengin bir çevreye sahip bulunuyor. Süleyman Demirel Üniversitesi'nin 10 bin dekara ulaşan kampüs alanında kütüphane, eğitim ve labaratuvar bloklarından oluşan mekanları bulunuyor. Bu arada çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarından sağlanan bina ve tesislerle kişi başına düşen örtülü alan oranı Türkiye ortalamasının üzerine çıkmayı başarmış.
Üniversitenin merkez kütüphanesinde 30 bini aşkın kitap bulunuyor. Kitap kayıtları, arama ve idare işlemlerinin bilgisayarlarla yapıldığı katüphanede kitap güvenliği de otomasyona bağlanıyor.
Türkçe eğitim öğretim yapan Süleyman Demirel Üniversitesi'nde, üniversite öğrencileri ve personeline, üniversite dışından isteyenlere yabancı dil kursları vermek amacıyla Yabancı Diller Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunuyor.
Üniversitenin 1998 yılında başlattığı bir çalışma ile öğrencilerin ilgi alanları ve yeteneklerine göre, üniversitenin çeşitli birimlerinde part- time çalışma imkanları bulunuyor. Part- time çalışma yöntemiyle öğrenciler bir yandan iş hayatının gereklerini ve sorumluluklarını edinirken, bir yandan da bir çok burs ve krediden daha yüksek geliri kendi emekleriyle elde ediyorlar.
Üniversitede bilgi işlem merkezinde yer alan sunucular ve iş istasyonlarının yanısıra her fakültede multimedya destekli kişisel bilgisayarların yer aldığı öğrenci labaratuvarları bulunuyor. Bilgi işlem merkezinde tüm akademik ve idari birimler için eğitim, web, mail hizmetleri veriliyor.

SOSYAL ETKİNLİKLER:
Kış ve yaz aylarında kar eksik olmayan, mağara ve kanyonlarla dolu Toros dağlarının eteklerinde kök salan üniversite, eğitim öğretim faaliyetlerinin yanısıra kayak, dağcılık, mağaracılık, rafting gibi günümüzün popüler spor etkinlikleriyle öğrencilerine boş vakitlerini değerlendirme imkanı veriyor.
Üniversitede her yıl Mayıs ayında öğrencilerin kültürel ve sanatsal çalışmalarını ortaya koyduğu, konser, sergi, spor, tiyaktro açık hava konserleri gibi geniş bir yelpazede Bahar Şenlikleri etkinlikleri yapılıyor. Üniversitede, havacılık, halk oyunları, tiyatro, çevre, radyo, dağcılık ve mağaracılık kulüpleri bulunuyor. Üniversite spor kulübünün ise 15 branşta faaliyeti ve toplam 350 sporcusu bulunuyor.

BARINMA:
Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlar bulunuyor. Şu anda 2226 yatak kapasiteli kız yurdunda 1102 öğrenci, 1560 yatak kapasiteli erkek yurdunda 834 öğrenci bulunuyor. Burdur'da 1664, Eğirdir'de 144, Yalvaç'ta 356, Atabey'de 160 kapasiteli devlet yurdu bulunuyor. Bunların dışında özel sektörün devreye girmesiyle çok sayıda öğrenci pansiyonu ve özel öğrenci yurtları da işletmeye açıldı.

BURS:
Süleyman Demirel öğrenci sosyal hizmetler bütçesinin büyük bir kısmını muhtaç fakat başarılı öğrencilere karşılıksız burs, kırtasiye ve yemek yardımı için kullanıyor. Her öğretim yılı başında bu hizmetten yararlanmak isteyen öğrenciler ilgili fakülte ve yüksekokul müdürlüklerine başvuru yapıyor. Başvurular araştırılarak üniversite yönetim kurulu kararı ile ihtiyaç sahibi öğrencilerin yararlanmaları sağlanıyor.

BESLENME:
Isparta ve Burdur il merkezlerinde bulunan birimlerle, merkez kampüsündeki birimlerin öğle yemeği Sağlık ve Spor Dairesine bağlı merkez mutfağından karşılanıyor. Yalvaç, Keçiborlu ve Eğridir'de bulunan birimler kendi mutfaklarını oluşturdular.
eLam
Genel SorumLu
 Genel SorumLu
eLam

MesajKonu: Geri: Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri   Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri - Sayfa 2 Icon_minitimePerş. Mayıs 20, 2010 9:20 am

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu
İletişim bilgileri: Selçuk Üniversitesi Karatay - Konya
Tel: 0 332 350 70 05
AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 14
YO: 5
MYO: 24
Öğrenci sayısı: 47000
Akademik personel: 1984

RektörProf. Dr. Abdurrahman Kutlu; "Üniversitemizde öğrencilerimiz huzur ve güven ortamı içerisinde, hiçbir aksama olmadan eğitim öğretim görmektedirler. Yetişmiş öğretim elemanı kadrosu, modern ve gelişmiş araştırma ve uygulama laboratuarları ile geleceğimizin teminatı olan gençlerimize bilimin ve teknolojinin en son bilgilerini aktarmayı kendimize zevkli bir görev edinmiş bulunuyoruz."
Selçuk Üniversitesi dört ayrı kampüste eğitim veriyor. Alaeddin Keykubad kampüsü, Meram eğitim kampüsü, Tıp fakültesi kampüsü, çevre il ve ilçelerdeki okullar. Gelişme çalışmalarına sürdüren Selçuk Üniversitesi'nde fakülte ve yüksekokullarda 2500 bilgisayar, 60'ın üzerinde bilgisayar laboratuarı bulunuyor. Fakülteleri ve yüksekokullarında toplam 45 kütüphanesi bulunan üniversitede tüm branşlara göre CD alımı yapılıyor.
Üniversiteye bağlı bütün eğitim birimlerinin bulunduğu il ve ilçelerde özel ve kamuya ait öğrenci yurtları bulunuyor. 26 bin öğrenciye sahip Alaeddin Keykubat Kampüsü'nde üniversite vakfınca 700 kişilik, Konya Valiliği Özel İdaresi'nce 1000 kişilik öğrenim yurdu yapılıyor.

BURSLAR:
Üniversite, ihtiyaç sahibi ve başarılı 628 öğrenciye bir yıl süreyle aylık 10 milyon lira burs veriyor. Yeni eğitim öğretim yılında da 200 başarılı öğrenciye aylık 20 milyon lira burs verilecek. Öğrencilere üniversite dışından da çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından burs veriliyor

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. Ayhan Kızıl
İletişim bilgileri: Uludağ Üniversitesi Bursa
Tel: 442 82 00
Faks: 442 80 12

AKADEMİK PROFİL:
Öğrenci sayısı: 33250

Uludağ Üniversitesi'ne bağlı, fakülte ve yüksek okullar Bursa kent merkezi, Görükle Kampüsü ile çevre il ve ilçelerde bulunuyor. Uludağ Üniversitesi Kampüsü'nde 120000 cilt eser bulunuyor. Üniversitede EARM - TÜRDOK ve internet bağlantıları gerçekleştirilmiş olan bilgisayar ağı ile dünyanın herhangi bir yerindeki bilgi kaynağına ulaşmak mümkün kılınıyor.
Üniversitede, sanata ilgi duyan öğrenciler için, çeşitli kulüpler bulunuyor ve enstrüman kursları veriliyor. Kampüste, 3 kapalı spor salonu, 4 tenis kortu, 5 basketbol, 4 futbol, 1 kros parkuru bulunuyor

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1996
Rektör: Prof. Dr. Ahmet Serpil
İletişim bilgileri: Yeditepe Üniversitesi Maltepe- İstanbul
Tel: 0 216 387 91 00
Faks: 325 81 05

AKADEMİK PROFİL:
Öğrenci sayısı: 2732

Dragos, Acıbadem, Üsküdar ve Büyükada'da kampüsleri bulunan üniversitede, öğrencilerin sportif ve kültürel etkinlikler yapabileceği öğreci kulüpleri ve salonlar bulunuyor.
Yeditepe Üniversitesi'nin burslu bölümlerini karşılayan öğrencilerden öğrenim ücreti alınmıyor. Tüm derslerin sonunda genel not ortalaması 2.00'nin üzerinde olan öğrenciler başarılı sayılırlar.
Üniversite öğrencileri, yemekhane, kantin, kütüphane ve bilgi işlem sistemlerinden yararlanma imkanlarına sahipler. Yeditepe Üniversitesi öğrencilerinin kurdukları, MBA ve hukuk gibi kulüpler de fakültelere bağlı olarak faaliyet gösteriyor

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. Ayhan Alkış
İletişim bilgileri: YTÜ Merkez kampüsü barbaros bulvarı Yıldız- İst.
Tel: 0 212 259 70 70
Faks: 0 212 261 42 84

AKADEMİK PROFİL:
Öğrenci sayısı: 16355
Akademik personel: 1028

Rektör Prof. Dr. Aylan Alkış; "Çağdaş yüksek eğitim öğretim hizmeti vermek, türk toplumunun uluslararası düzeyde rekabet gücünü arttırmak, Türkiye'nin bilim ve teknoloji hazinesine katkıda bulunmak amacındayız." Köklü eğitim kurumlarımızdan Yıldız Teknik Üniversitesi, özellikle son yıllarda hızlı yükselişiyle dikkat çekiyor. İstanbul'un merkezinde, yeşillikler içindeki Yıldız kampüsüne ulaşım oldukça kolay.
Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri önce hazırlık sınıfına alınıyor ve 1 yıllık yabancı dil eğitimi görüyorlar. Daha sonra da yabancı dil destekli Türkçe eğitim alıyorlar. Son 4 yarıyılda yine yabancı dilde mesleki terminoloji dersi veriliyor.
Yıldız Teknik Üniversitesi'nde bilimsel bir araştırmayı başlatabilecek ve yürütebilecek düzeyde bilgisayar destekli laboratuvarlar ve atölyeler bulunuyor.
YTÜ'nün Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan devraldığı kız öğrenci yurdunda 700 öğrenciye hizmet veriliyor. Öğrenciler Kredi ve yurtlar Kurumu yurtlarından da faydalanabiliyorlar.

BURSLAR:
Üniversite en az 2 bin öğrenciye burs verileceğini belirtiyor. İlk 3 tercihine YTÜ bölümlerini yazan ve bu tercihlerden birini kazanarak kayıt yaptıran öğrencilerin tümüne burs veriliyor. Bu guruba girmeyen ancak burs isteyen öğrenciler de değerlendirmeye alınarak koşulları uygun olanlara burs veriliyor. Ayrıca bazı araştırma projelerinde görev alan öğrencilere de ödeme yapılıyor.

SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLER:
Beden Eğitimi bölümünde tüm bölümlerin öğrencileri spor hocaları başkanlığında çalışmalarını sürdüyor. Üniversitede 1 kapalı spor salonu, 2 açık spor sahası ve 1 spor merkezinde öğrenciler basketbol, hentbol, voleybol, judo, tekvando, güreş, masa tenisi dallarında spor yapıyorlar. Üniversitede dağcılıktan politikaya, inşaattan münazaraya kadar 20'yi aşkın alanda öğrenci kulüpleri bulunuyor.

YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. Yücel Aşkın
İletişim bilgileri: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Erciş Karayolu Van

AKADEMİK PROFİL:
Öğrenci sayısı: 759
Akademik personel: 172

Üniversite merkez kütüphanesinde 30161 kitap, 5200 cilt dergi bulunuyor. Aboneliği devam eden süreli yayın sayısı ise, 801. Ayrıca, CD ROM ağı ve internet bağlantısı bulunuyor.
Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin öğrencilerine, SYDTF, TEV gibi kuruluşlar burs veriyor. Ahlat ve Adilcevaz gibi ilçelerde halk, yüksekokulları ve öğrencileri destekleyerek yardımda bulunuyor.
Üniversitede maddi güçlüğü olan öğrencilere burs veriliyor. Üniversite merkez kampüsünde, öğrenci ve öğretim elemanı yetiştirme ve oryantasyon planı uyarınca çeşitli konferanslar, panel ve açıkoturumlar düzenleniyor. Kampüste, 2500 kişilik kapalı spor salonu ve açık spor alanları bulunuyor

YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Rektör: Prof. Dr. Yücel Aşkın
İletişim bilgileri: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Erciş Karayolu Van

AKADEMİK PROFİL:
Öğrenci sayısı: 759
Akademik personel: 172

Üniversite merkez kütüphanesinde 30161 kitap, 5200 cilt dergi bulunuyor. Aboneliği devam eden süreli yayın sayısı ise, 801. Ayrıca, CD ROM ağı ve internet bağlantısı bulunuyor.
Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin öğrencilerine, SYDTF, TEV gibi kuruluşlar burs veriyor. Ahlat ve Adilcevaz gibi ilçelerde halk, yüksekokulları ve öğrencileri destekleyerek yardımda bulunuyor.
Üniversitede maddi güçlüğü olan öğrencilere burs veriliyor. Üniversite merkez kampüsünde, öğrenci ve öğretim elemanı yetiştirme ve oryantasyon planı uyarınca çeşitli konferanslar, panel ve açıkoturumlar düzenleniyor. Kampüste, 2500 kişilik kapalı spor salonu ve açık spor alanları bulunuyor

Alfabetik sırayla üniversiteler ve bilgileri
2 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2
 Similar topics
-
» ÜNİVERSİTELER VE İNTERNET ADRESLERİ
» Üniversiteler Arası Yatay Geçiş, Dikey Geçiş, Ek Yerleştirme