eLamcafe Hoşgeldiniz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

eLamcafe Hoşgeldiniz

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Kılıçdaroğlu: "Baykal'ın aday olacağını sanmıyorum"

YazarMesaj
Yusuf
Root Administratör
 Root Administratör
Yusuf

Erkek Mesaj Sayısı : 337

Kılıçdaroğlu: "Baykal'ın aday olacağını sanmıyorum" Empty
MesajKonu: Kılıçdaroğlu: "Baykal'ın aday olacağını sanmıyorum"   Kılıçdaroğlu: "Baykal'ın aday olacağını sanmıyorum" Icon_minitimeÇarş. Mayıs 19, 2010 7:41 am

CHP Genel Merkezi'ndeki kritik toplantı istifa eden Deniz Baykal'ın il başkanlarına gönderdiği mesajla başladı. Baykal mesajında partiye 'birlik ve beraberliğinizi koruyun' mesajı gönderdi.

Kılıçdaroğlu 'ayrışmama' mesajı veren Baykal'a yanıt vererek gönderdiği mesajdan ötürü mutlu olduğunu söyledi.

Toplantıda ise CHP Yüksek Disiplin Kurulu'nun 15 üyesinden 13'ü, İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin dahil 81 il başkanından 77'si, milletvekilleri Şükrü Elekdağ ve Ahmet Ersin de Kılıçdaroğlu'nu desteklediklerini açıkladı.

Kılıçdaroğlu akşam saatlerinde yaptığı açıklamada da "Bu saatten sonra Sayın baykal'ın aday olacağını sanmıyorum" dedi.

İL BAŞKANLARI TOPLANTISINDA HEYECANLI SAATLER

İSTANBUL'DA CHP'Lİ BAŞKANLAR KARARINI VERDİ

77 İL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU DEDİ / WEB TV

KILIÇDAROĞLU GAZETECİLERİN SORULARINI CEVAPLADI / WEB TV

Kılıçdaroğlu: "Baykal'ın aday olacağını sanmıyorum" Hedef_yuzde40

CHPeski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın istifa etmesi ve ardından Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığa aday olması ile parti içinde başlayan tartışmalar bugün de devam etti.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıklamasıyla yaşanan deprem ve ardından MYK’nın Baykal’ı yeniden göreve çağırmasıyla ikiye bölünen CHP’de bugün de İl Başkanları bir araya geldi.

CHP'deki en kritik toplantıda, aralarında CHPİstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'in de aralarında bulunduğu 81 İl Başkanı'ndan 77'si CHP Yüksek Disiplin Kurulu'nun 15 üyesinden 13'ü ve CHP'li Şükrü Elekdağ ve Ahmet Ersin de Kılıçdaroğlu'nu desteklediklerini açıkladı.

BAYKAL'DAN YAZILI MESAJ

Genel başkanlıktan istifa eden Deniz Baykal, CHP il başkanlarına yazılı mesaj gönderdi. Baykal, mesajında ''Birlik ve beraberliğimizi koruyalım. Etik dışı baskılara göğüs gerelim. Partinize sahip çıkın. Partiyi ayrıştırmadan kurultaya gidin'' vurgusu yaptı.
CHP’li il başkanları, Genel Başkanvekili Cevdet Selvi’nin başkanlığında toplandı. Eski CHP Genel Başkanı Baykal'ın gönderdiği mesaj, il başkanlarına Genel Başkan Vekili Cevdet Selvi tarafından okundu.
Baykal mesajında şöyle dedi:
''Bugün gerçekleştirmekte olduğunuz il başkanları toplantısının tarihi bir önem taşıdığını biliyorum. CHP’nin haksız ve hukuksuz saldırı ve suçlamaların hedefi olarak seçildiği, komploların tezgahlandığı bir ortamda gerçekleşecek olan kurultayımıza sizler yön vereceksiniz. Bu ortamda üzüntü verici gelişmelerin yaşandığı, bazı acı siyaset tablolarının kendini gösterdiği, siyasi ve ahlaki ibret manzaralarının ortaya çıktığı açıktır.
Bu durumun partililerimiz arasında ilişkileri zedeleyecek, parti görevlerimizi, sorumluluklarımızı engelleyecek bir ayrışmaya dönüşmemesini sağlamak, hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu anlayış içinde ben il başkanlarımızdan CHP’nin birliğini, bütünlüğünü gözetecek bir dayanışma içinde yeni yönetimin oluşmasına el birliği ile destek olmalarını, katkıda bulunmalarının bekliyorum.
Gün ağlaşma ve hesaplaşma günü değildir. Tarih karşısında hepimiz bir büyük ahlak ve siyaset sınavı veriyoruz. Bugün CHP’ye her zaman olduğundan daha çok görev ve sorumluluklar düşmektedir. İl başkanlarımızın hep birlikte el ele vererek bu tarihi sorumluluğun üstesinden geleceğine inanıyor, sizlere başarılar diliyor, sevgiler, saygılar sunuyorum.''

Kılıçdaroğlu: "Baykal'ın aday olacağını sanmıyorum" 80_ilbaskani

KILIÇDAROĞLU: "BAYKAL'IN MESAJINDAN MUTLUYUM"

CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal’ın “ayrışmayalım” mesajından mutlu olduğunu açıkladı. Kılıçdaroğlu açıklamayı, “çok mutluyum bu mesaj Sayın Baykal’a yakışan bir açıklama” şeklinde değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu İl Başkanları toplantısında kendi adaylığının desteklenmesi yönünde bir karar çıkmasını beklediğini söyledi.

ELEKDAĞ DA "KILIÇDAROĞLU" DEDİ

Bu arada Kılıçdaroğlu’nu destekleyen milletvekilleri arasına Şükrü Elekdağ ve Ahmet Ersin de katıldı.

MİLLETVEKİLLERİNDEN KILIÇDAROĞLU'NA DESTEK

YÜKSEK DİSİPLİN KURULU'NDAN DESTEK

CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Orhan Eraslan, genel başkan adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu'nu, 15 üyeli kurullarının 13 üyesinin desteklediğini açıkladı.
Eraslan, parti genel merkezi önünde yaptığı açıklamada, Deniz Baykal'ın “Aşağılık Komplo ve Kara Kampanya” ile karşı karşıya kaldığını belirterek, Türk siyasi hayatında ender rastlanılan bir şekilde parti genel başkanlığından istifa ettiğini anımsattı.
Baykal'ın “onurlu bir duruş göstererek başlattığı mücadelenin yanında yer aldıklarını” ifade eden Eraslan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Genel Başkanımızın onur mücadelesi yapma hakkına saygı gösterilmelidir. Bu itibarla hangi saik altında olursa olsun Sayın Genel Başkanımız Baykal'ı tekrar göreve çağırmak, koşullar değişmediğinden kamuoyu nezdinde bir oyun oynandığı izlenimini yaratacaktır, dolayısıyla yapılan bu onurlu ve örnek davranışın bir muvazaa olarak algılanması sonucunu doğuracaktır.”
Baykal'ın eksikliği doldurulamayacak bir siyaset adamı olduğunu ve deneyimlerden partinin her zaman yararlanacağını ifade eden Eraslan, “Genel Başkan adayı olan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu 15 üyesi bulunan kurulumuzun 13 üyesinin imzalarıyla destekliyoruz” dedi.
“GEREKİRSE BAYKAL’LA DA YARIŞIRIM”
Kılıçdaroğlu, dün adaylığını açıkladıktan sonra çeşitli basın kuruluşlarını gezdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı, Gazetecilerin, “Deniz Baykal aday olarak yarışa girse de adayım” sözlerini hatırlatması üzerine Kılıçdaroğlu, “Elbette CHP çok büyük bir parti, çok aday çıkabilir. Bütün adaylara da saygı göstereceğiz. Demokratik bir yarış olacak, o yarış çerçevesinde gidecektir” dedi.
Kılıçdaroğlu gazetecilerin, “Yani gerekirse Baykal’la yarışırsınız” demesi üzerine, “Niye olmasın. Sonuçta adayız. Adaylık süreci içerisinde delegelerin verdiği oylara saygı duyacağız. Bu bir yarıştır. Bir galibi bir kaybedeni oluyor. Saygı göstermek zorundayız” şeklinde konuştu.
KILIÇDAROĞLU: "DAHA DA GÜÇLENECEĞİZ"
Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:
Sayın Baykal bilgisiyle görgüsüyle olaylara ışık tutacak, ben bunu çok önemsiyorum.
Yaşamımı barış üzerine kurdum hiç kimseyi dışlamaya razı değilim.
Barış içinde kurultay yapacağımıza inanıyorum herkesin CHP’ye destek vermeye ihtiyacı var. Böyle olacağına inanıyorum.
Kongre sonrası bölünmeyen daha güçlü çıkacaktır.
Arkadan hançerlenme, Brutus gibi benzetmelerin doğru olmadığına inanıyorum. Sonunda gideceğimiz yer Kurultay. Orada sağlık bir seçimin yapılacağına inanıyorum.
Daha tutarlı daha sağlıklı bir şekilde bu kurultayın yapılmasını diliyorum.
"ADAY OLACAĞINI SANMIYORUM"
Kılıçdaroğlu akşam saatlerinde yaptığı bir başka açıklamada da "Bu saatten sonra Sayın baykal'ın aday olacağını sanmıyorum" dedi.
Kılıçdaroğlu, Baykal'ın işaret ettiği uzlaşmanın sağlandığını ve adaylığını meydan okuma olarak görmediğini söylerken Baykal'ın kendi isteği ile ayrıldığını ifade etti.
KILIÇDAROĞLU SORULARI YANITLADI
CHP Genel Başkanlığına aday olduğunu açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk’te 360 Derece programında Şirin Payzın’ın sorularını yanıtladı.
İşte Kılıçdaroğlu’nun sorulara verdiği cevaplar.
Baykal’a rağmen mi aday oldunuz?
Sayın Baykal ilk ziyaretimde, kendisine olayları anlattık. Bir uzlaşmayla gelecek olan adayı kendisinin de destekleyeceğini söyledi. Bende uzlaşma arayışına girdim. Adaylığımı açıkladım. Ortaya çıkan tablo Baykal’ın arzu ettiği bir tablodur.
Baykal bende adayım dese durum değişir mi? Kurultay sürecinde şüpheniz var mı?
Hayır kurultay sürecinde bir endişem yok. Delegeler oylarını kullanacaklardır. Şunu kabul etmemiz gerekiyor, ortaya çıkan bir tablo var. Bu tabloyu güçlendirerek ileriye ***ürmemiz lazım.
Size artan destek mesajları var mı? Ne kadar çok mesaj aldınız?
Söz ediliyor. Bunu dışarıya çıktığımda da görüyorum. E-postadan gelen postalardan da görüyorum. Telefonlar susmuyor. Şunu görüyoruz, bir hareketlilik var. Bu kurultayda sonuçlanacak. Bunu enerjiye dönüştürüp, oy sandığına ***ürmemiz gerekiyor. Halka hesap vermeyi halka anlatarak sanırım bu desteği alacağız.
Önder Sav’a yönelik ağır eleştiriler oldu? Sizin için arkadan bıçakladılar denildi? Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz? Orada koltuk hesabı mı yapılıyor?
Bu açıklamaları kurultay öncesi duygusal tartışmalar olarak görüyorum. Ancak kurultay sürecinde bu da sonlanacaktır. Aklın egemen olması lazım. Kamuoyu bizden kavga değil. Kamuoyu bizden yeni bir yüz, yeni bir söylem, yeni bir alan bekliyor. Bu çerçevede olaya bakmak gerekiyor. Bu duygusal tartışmalara girmek istemiyorum.
Önder sav kilit rol oynadı. Sön görüşmenizde, il başkanlarının desteğini garantisini vermiş miydi? Kurmaylarınız Gürsel Tekin, Önder Sav mı olacak?
Buna karar verecek olan kurultayın kendisi. Görüş birliği içinde bir araya gelmemiz, zaman zaman görüşlerimiz farklı olabilir, özgürce tartışmamız, politikalar oluşturmamız gerekir. Kurultayda delegelerim, parti meclisini, MYK’yı seçerken, yeni isimler, kendi konularında birikimli adaylarla yola çıkabilirsek sanıyorum güzel bir tablo ortaya çıkarabiliriz.
Başbakanlığa adayım, yüzde 40’ı hedefliyorum demiştiniz. Hala bu iddianız sürüyor mu?
Ben yurttaşlarıma güveniyorum. Yurttaşlarımız çaresizlik içinde bunu çözmemiz gerekiyor. Onların alın teriyle evlerine ekmek ***ürmesinin yollarını açacağız.

Kılıçdaroğlu: "Baykal'ın aday olacağını sanmıyorum"
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» "Rabbim; En sevdiğini en sevdiğim eyle..!!